Založ si blog

Záhady na Slovensku – katakomby pri Štúrove

 

Najmenšie pohorie Slovenska ukrýva veľké tajomstvo. Bývalá podzemná skrýša nacistov sa nachádzala neďaleko mestečka Štúrovo, pohorí Burda.  Ich účel je nejasný. Dodnes sa odborníci nevedia zhodnúť, na čo presne podzemný komplex slúžilSystém má viacero poschodí, dominantnými priestormi sú veľké sály. Miestni rozprávajú, že tu počas vojny mala byť podzemná továreň alebo sklady. Podľa niektorých domnienok išlo čiastočne o úkryty z dôb tureckých ťažení, čo však nie je možné dokázať. Tvary chodieb sa podobajú prevažne banských štôlňam. V pohorí však žiadne bane v minulosti neboli. Podľa tvaru chodieb, ich pôdorysu či vetracích šácht ide zrejme o podzemný systém určený na vojenské ciele. O továreň alebo muničný sklad však takmer s istotou nešlo – ku vchodom totiž nevedia žiadna cesta. Počas druhej svetovej vojny patrilo územie Maďarsku. Okolo Kováčova prechádzali cisternové vlaky z Rumunska, ktoré zásobovali nacistov pohonnými hmotami. Keďže rafinérie a závody na západe, napríklad v Česku, boli pod neustálymi útokmi amerických bombardérov, Nemci pravdepodobne využili Maďarsko s dobrou protivzdušnou obranou a v roku 1944 tu začali  budovať podzemný komplex. Za tri mesiace vyrazili stovky metrov chodieb v niekoľkých výškových úrovniach. Hrubé práce vykonávali najmä miestni obyvatelia a zamestnanci kameňolomov. K objektu viedla úzkorozchodná trať. Tá vznikala postupne, na haldách materiálu vyťaženého z podzemia. Dodnes sú viditeľné, no značne poškodené eróziou. Práce však náhle prerušili a posledný odstrelený materiál už ani nevyviezli. V chodbách vidno aj pripravené otvory na výbušniny či pozostatky koľajníc. Na Vianoce 1944 oslobodila oblasť v rámci pohronsko-ipeľskej operácie 6. gardová tanková armáda. Stále nie je celkom jasné, čo presne chceli Nemci v podzemí vybudovať. V archívoch nie sú žiadne záznamy.

 

Zdroje:

http://www.topky.sk/gl/436857/1969587/Najtajomnejsi-podzemny-bunker-na-Slovensku–Trinasta-komnata-nacistov

http://ciernediery.sk/podzemny-system-pohori-burda/

https://www.geocaching.com/geocache/GC4H041_zabudnute-katakomby-pod-burdou-reloaded

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

USA, Rod Rosenstein, námestník, minister spravodlivosti

NYT: Rosenstein chcel vlani Trumpa vypudiť z úradu

21.09.2018 23:18

Trump označuje Rosensteina za jedného z hlavných strojcov "honu na čarodejnice" pre údajné ruské zasahovanie do volieb.

hurikán, florence, počasie, usa

V Severnej Karolíne sa po búrke Florence pretrhla hrádza, hrozí zamorenie toxickým odpadom

21.09.2018 22:45

Voda z hrádze zatopila skládku splodín zo spaľovania uhlia, ktoré obsahujú ortuť, olovo a arzén.

odev, textil, látky

Daniari: Slovensko nie je preclievacím hubom podhodnoteného textilu

21.09.2018 22:05

Slovensko v žiadnom prípade nie je preclievacím hubom pre podhodnotený textil, ako sa to snaží naznačiť opozícia, uviedla Finančná správa.

Sýria Rusko lietadlo trosky telá nájdenie

Rusko a Izrael po strete v Sýrii preveria linku na predchádzanie konfliktom

21.09.2018 21:49

Stane sa tak v reakcii na mylné zostrelenie ruského špionážneho lietadla sýrskou protivzdušnou obranou.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 173083x
Priemerná čítanosť článkov: 1505x

Autor blogu