Založ si blog

Záhady na Slovensku – kameň pod radnicou

 

                               V Bratislave priamo pod Starou radnicou je vstavaný prejazd, ktorým kráčajú ľudia od Hlavného námestia smerom k nádvoriu. V tomto prejazde sa ukrýva záhadný kameň, ktorý je v celku nenápadný a jeho podstata doteraz nezodpovedaná.

Nízko do ostenia brány pod Starou radnicou bol záhadne vstavaný bohato zdobený a jedinečný architektonický článok. Zaujímavým zistením je, že tento kamenný článok je celkom dutý. Do spomínanej dutiny je možné nazrieť len prostredníctvom vedľajšieho okienka, ktoré v podstate nemá žiadnu funkciu a do roku 1967 bolo zamurované.

Dutina kamenného bloku viedla k myšlienke, že v minulosti slúžila ako malá nádržka na svätenú vodu (alebo krstiteľnicou) v niektorom zo zrušených kostolov.  Umiestnenie záhadného kameňa nízko nad komunikáciou, túto myšlienku logicky vyvráti. Aj pôdorys malej stavby jasne naznačuje, že kameň bol vytesaný na mieru pre použitie v ostení tejto gotickej radničnej brány. Tento zaujímavý architektonický článok pripomína schránku. Vo viacerých starých radniciach sa zachovali schránky, do ktorých boli vhadzované rôzne prosby, žiadosti, anonymné sťažnosti a dokonca i udania. Je možné, že tento malý objekt kedysi slúžil na podobné účely. Alebo bol miestom na vhadzovanie almužien, milodarov či potravín pre žobrákov? Možno ďalší výskum nám poskytne aj iné vysvetlenie pre účel tohto objektu.

 

Zdroje:

 

https://www.bratislavskenoviny.sk/historia/39935-zahadny-kamen-v-starej-radnici

http://nasenovinky.sk/article/54192/zahadny-kamen-v-starej-radnici

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

počasie, teplo

Čaká nás týždeň slnka a občasných búrok

21.07.2018 06:00

Teploty okolo tridsiatky, ale aj hrozba intenzívnych búrok. A to sa na severe a severovýchode ešte nestihli spamätať z 56-hodinových intenzívnych lejakov a záplav.

Sýria nepokoje Dará vláda vlajka povstalci odchod

Nálety Asada a Ruska na oblasť Dará v Sýrii zabili 26 civilistov

20.07.2018 23:19

Skoro polovicu z obetí tvoria deti.

Masaker v rabínskej škole

Dvaja mladí Briti chystali masovú vraždu na svojej škole. Dostali dlhoročné tresty

20.07.2018 22:56

Thomas Wyllie a Alex Bolland sa inšpirovali masovou vraždou, ktorú na strednej škole v Columbine v americkom štáte Colorado spáchali v roku 1999 Dylan Klebold a Eric Harris.

trump

Trump má na krku ďalší šteklivý škandál - s modelkou z Playboya

20.07.2018 21:23

Karen McDougalová tvrdí, že s terajším americkým prezidentom prežila v roku 2016 románik v čase, keď jeho žena Melania porodila ich syna Barrona.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 154687x
Priemerná čítanosť článkov: 1345x

Autor blogu