Založ si blog

Záhady na Slovensku – kameň pod radnicou

 

                               V Bratislave priamo pod Starou radnicou je vstavaný prejazd, ktorým kráčajú ľudia od Hlavného námestia smerom k nádvoriu. V tomto prejazde sa ukrýva záhadný kameň, ktorý je v celku nenápadný a jeho podstata doteraz nezodpovedaná.

Nízko do ostenia brány pod Starou radnicou bol záhadne vstavaný bohato zdobený a jedinečný architektonický článok. Zaujímavým zistením je, že tento kamenný článok je celkom dutý. Do spomínanej dutiny je možné nazrieť len prostredníctvom vedľajšieho okienka, ktoré v podstate nemá žiadnu funkciu a do roku 1967 bolo zamurované.

Dutina kamenného bloku viedla k myšlienke, že v minulosti slúžila ako malá nádržka na svätenú vodu (alebo krstiteľnicou) v niektorom zo zrušených kostolov.  Umiestnenie záhadného kameňa nízko nad komunikáciou, túto myšlienku logicky vyvráti. Aj pôdorys malej stavby jasne naznačuje, že kameň bol vytesaný na mieru pre použitie v ostení tejto gotickej radničnej brány. Tento zaujímavý architektonický článok pripomína schránku. Vo viacerých starých radniciach sa zachovali schránky, do ktorých boli vhadzované rôzne prosby, žiadosti, anonymné sťažnosti a dokonca i udania. Je možné, že tento malý objekt kedysi slúžil na podobné účely. Alebo bol miestom na vhadzovanie almužien, milodarov či potravín pre žobrákov? Možno ďalší výskum nám poskytne aj iné vysvetlenie pre účel tohto objektu.

 

Zdroje:

 

https://www.bratislavskenoviny.sk/historia/39935-zahadny-kamen-v-starej-radnici

http://nasenovinky.sk/article/54192/zahadny-kamen-v-starej-radnici

Záhady na Slovensku – Jazerná jaskyňa

10.12.2018

Tajomná Jazerná jaskyňa, jediná svojho druhu, ukrýva viacero zatiaľ nevysvetliteľných záhad. Nachádza v Muránskej planine, v doline Furmanca, v záreze železnice Tisovec – Brezno. Jej dĺžka viac »

Záhada na Slovensku – v Novom Meste n. /V

09.12.2018

Nové Mesto sa pýši rozsiahlym systémom pivníc, podzemných miestností a tajných chodieb. V tomto prípade ide o mesto pod mestom, ktoré má premyslený systém vetrania. Chodby sú dokonca trojpodlažné. viac »

Záhady na Slovensku – šaman

07.12.2018

Nitra a tým aj celé Slovensko sa stalo dejiskom záhadného archeologického objavu. Na mieste výstavby závodu Jaguer Land Rover bola objavená ľudská kostra. Odborníci odhadujú, že pochádza viac »

libanon, izrael, hranica, múr, vojaci

Izrael odhalil tretí cezhraničný tunel Hizballáhu

11.12.2018 16:04

Tunely sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu na sever Izraela.

Lubyová

Prídeme o 100 miliónov eur, SNS nevedia riadiť eurofondy na školstve, tvrdí Remišová

11.12.2018 16:03

OĽaNO nevylúčilo, že za tak veľké zlyhanie v rezorte školstva budú iniciovať odstúpenie ministerky školstva.

bašternák

V prípade účelového prevodu majetku Bašternáka vie štát zakročiť, tvrdí Gál

11.12.2018 15:21

Podľa Gála je možné uplatniť odporovateľný právny úkon a účelové prevody majetku vyhlásiť za neplatné.

PREMIÉR: Prijatie srbskej premiérky

Slovensko a Srbsko chystajú dohodu o vyrovnaní dlhu ešte z čias Juhoslávie

11.12.2018 15:08

„Verím, že začiatkom roka 2019 bude dohoda podpísaná,“ uviedol premiér Pellegrini. Má ísť o sumu okolo šiestich miliónov eur.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 203198x
Priemerná čítanosť článkov: 1472x

Autor blogu