Založ si blog

Záhady na Slovensku – kameň pod radnicou

 

                               V Bratislave priamo pod Starou radnicou je vstavaný prejazd, ktorým kráčajú ľudia od Hlavného námestia smerom k nádvoriu. V tomto prejazde sa ukrýva záhadný kameň, ktorý je v celku nenápadný a jeho podstata doteraz nezodpovedaná.

Nízko do ostenia brány pod Starou radnicou bol záhadne vstavaný bohato zdobený a jedinečný architektonický článok. Zaujímavým zistením je, že tento kamenný článok je celkom dutý. Do spomínanej dutiny je možné nazrieť len prostredníctvom vedľajšieho okienka, ktoré v podstate nemá žiadnu funkciu a do roku 1967 bolo zamurované.

Dutina kamenného bloku viedla k myšlienke, že v minulosti slúžila ako malá nádržka na svätenú vodu (alebo krstiteľnicou) v niektorom zo zrušených kostolov.  Umiestnenie záhadného kameňa nízko nad komunikáciou, túto myšlienku logicky vyvráti. Aj pôdorys malej stavby jasne naznačuje, že kameň bol vytesaný na mieru pre použitie v ostení tejto gotickej radničnej brány. Tento zaujímavý architektonický článok pripomína schránku. Vo viacerých starých radniciach sa zachovali schránky, do ktorých boli vhadzované rôzne prosby, žiadosti, anonymné sťažnosti a dokonca i udania. Je možné, že tento malý objekt kedysi slúžil na podobné účely. Alebo bol miestom na vhadzovanie almužien, milodarov či potravín pre žobrákov? Možno ďalší výskum nám poskytne aj iné vysvetlenie pre účel tohto objektu.

 

Zdroje:

 

https://www.bratislavskenoviny.sk/historia/39935-zahadny-kamen-v-starej-radnici

http://nasenovinky.sk/article/54192/zahadny-kamen-v-starej-radnici

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Google vyhľadávanie, klávesnica, lupa, internet, informácie, hľadanie

Alphabet (Google) výrazne zvýšil zisk až na 9,4 miliardy USD

24.04.2018 01:27

Americká spoločnosť Alphabet, ktorá je majiteľom Googlu, v prvom štvrťroku zvýšila čistý zisk medziročne o 73 percent na 9,4 miliardy dolárov.

NÁRODNÉ CENTRUM SCLEROSIS MULTIPLEX

Národné centrum Sclerosis multiplex, n.o.,

24.04.2018 00:14

NCSM poskytuje terénne sociálne služby, sociálne poradenstvo a po rekonštrukcii objektu bude poskytovať sociálne a rehabilitačné služby špecializované na SM.

Michaela Musilová

Michaela Musilová reprezentovala Slovensko na simulovanej misii na Mars

23.04.2018 22:48

Už šiesta simulovaná misia na Mars pod záštitou NASA a Havajskej Univerzity mala prebiehať od 15. februára až do 14. októbra 2018.

Alitalia

Alitalia mohla dostať nepovolenú pomoc od štátu

23.04.2018 22:38

Talianska letecká spoločnosť Alitalia mohla ťažiť z nelegálnej podpory štátu, oznámila v pondelok Európska komisia. Vyšetrí to.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 140715x
Priemerná čítanosť článkov: 1224x

Autor blogu