Založ si blog

Záhady na Slovensku – majster Pavol

 

Na začiatku 16.storočia  vstúpila do umeleckého diania na našom území osobnosť sochára Pavla, ktorý neskôr získal prídomok z Levoče. Archívne pramene ho evidujú ako „Paulus Sculptor“ alebo „Paul Schnitzer“.

Počiatky jeho rezbárskej aktivity sa kladú do Krakova. V levočských archívnych dokumentoch sa Majster Pavol spomína od r. 1506. Bol členom levočského Bratstva Corporis Christi, členom mestskej rady, príležitostne obchodoval, podnikal s vínom a senom., vlastnil a prenajímal poľnosti. Sú známe jeho rodinné väzby s významným levočským mešťanom Melchiorom Messingschlägerom (Pavol sa oženil s jeho dcérou Margitou). Majster Pavol viedol v Levoči pravdepodobne dobre prosperujúcu dielňu. Na vzniku mnohých diel sa podieľali aj jeho spolupracovníci. Určiť presne podiel autorstva majstra a dielne je však ešte stále problematické. Je napríklad nesporné, že Majster Pavol je autorom slávneho oltára Chrámu svätého Jakuba v Levoči (ako je známe, ide o najvyšší neskorogotický drevený krídlový oltár na svete). Vieme to vďaka tomu, že jeho autorstvo sa uvádza na epitafe rodiny kamenára Urbanowitza, ktorého manželka bola vnučkou Pavla. Ďalším výskumom sa podarilo zistiť, že diela z dielne Majstra Pavla sa nachádzajú aj v ďalších mestách, v Banskej Bystrici, Spišskej Novej Vsi, Spišskom Podhradí, Spišských Vlachoch, Stratenej, Bardejove, Lipanoch, Kežmarku, Mlynici, Hrabušiciach či Lomničke. Mozaika života a osobnosti Majstra Pavla z Levoče je zatiaľ neúplná, postupne sa skladá z útržkov mnohých dobových dokladov. Možno preto je jeho život a dielo už vyše stopäťdesiat rokov veľkou výzvou pre historikov a dejepiscov umenia.

Majster Pavol fascinuje nielen svojím dielom, ale aj tajomnosťou. Vieme, kde žil a tvoril. Slávny dom č. 20 na námestí v Levoči dodnes stojí. Vieme, že mal štyri deti. Nevieme však kedy sa narodil, ani kedy presne zomrel, nevieme, aké bolo jeho celé meno, akou rečou hovoril, či neprišiel z Nemecka, Poľska, Talianska, alebo bol tunajším človekom, ktorý sa svoje remeslo naučil v juhonemeckých dielňach. Posledná zmienka o ňom je z roku 1537, keď sa Majster Pavol vyrovnal s rodinou mladíka, ktorého ubil na smrť jeho syn s priateľom.   Musíme sa zmieriť s tým, že toto všetko zostane záhadou. Pri masívnom požiari v roku 1550 v Levoči zhoreli mnohé dokumenty vrátane tých, ktoré sa týkali pôsobenia tohto výnimočného muža.

 

 

 

 

Zdroje:

 

https://www.osobnosti.sk/osobnost/majster-pavol-z-levoce-1520

https://www.zones.sk/studentske-prace/dejepis/1119-majster-pavol-z-levoce/

https://www.tyzden.sk/klub/44799/neznamy-majster-pavol/

http://skolskyservis.teraz.sk/zaujimavosti/oltar-majstra-pavla-levoca-renovacia/2493-clanok.html

https://www.postoj.sk/29597/tajomny-majster-pavol-z-levoce-video

 

 

 

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

počasie, teplo

Čaká nás týždeň slnka a občasných búrok

21.07.2018 06:00

Teploty okolo tridsiatky, ale aj hrozba intenzívnych búrok. A to sa na severe a severovýchode ešte nestihli spamätať z 56-hodinových intenzívnych lejakov a záplav.

Sýria nepokoje Dará vláda vlajka povstalci odchod

Nálety Asada a Ruska na oblasť Dará v Sýrii zabili 26 civilistov

20.07.2018 23:19

Skoro polovicu z obetí tvoria deti.

Masaker v rabínskej škole

Dvaja mladí Briti chystali masovú vraždu na svojej škole. Dostali dlhoročné tresty

20.07.2018 22:56

Thomas Wyllie a Alex Bolland sa inšpirovali masovou vraždou, ktorú na strednej škole v Columbine v americkom štáte Colorado spáchali v roku 1999 Dylan Klebold a Eric Harris.

trump

Trump má na krku ďalší šteklivý škandál - s modelkou z Playboya

20.07.2018 21:23

Karen McDougalová tvrdí, že s terajším americkým prezidentom prežila v roku 2016 románik v čase, keď jeho žena Melania porodila ich syna Barrona.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 154686x
Priemerná čítanosť článkov: 1345x

Autor blogu