Založ si blog

Záhady na Slovensku – Boží vrch

 

 

Jedna z mála historickými listami registrovaných pohanských pamiatok na Slovensku je v blízkosti obce Seňa. Pahorok vystupujúci z polí, s názvom Boží vrch / Isten-domb/ , je miesto, na ktorom v minulosti stála pohanská kultová stavba – Balwankew. Jedná sa o obdobu maďarského názvu bálvány kö, teda ide o kamennú modlu. Stavba bola písomne doložená z historických zápisov okolo roku 1267, kde sa spomína pri opise hraníc. Ak pri vymeriavaní územia použili tento kameň ako hranicu, môžeme predpokladať, že sa jednalo o výrazný prvok v krajine, ktorý bolo možné zďaleka vidieť. Na základe  jeho výraznosti v krajine išlo pravdepodobne o megalit, respektíve o menhir, samostatne stojaci kameň. Výskumy megalitických stavieb a menhirov jednoznačne poukazujú, že tieto stavby stavali praveký ľudia. Ak by sme mali byť presnejší, mali by sme hovoriť o mladšej dobe kamennej /7000-1800 pred. n. l./. Okolie Sene v tom čase už bolo osídlené. Dokazuje to aj kompletná nádoba kultúry s kanelovanou keramikou, ktorá bola nájdená na tomto vrchu Menhir môže byť označením svätyne, môže byť ústredným bodom otvoreného posvätného miesta, obetným kolom v monumentálnom prevedení. Podľa výskumov historických listín je známe, že v blízkosti stál i posvätný háj. A tie stavali Kelti aj Slovania. Predpoklad je, že neskôr by modla mohla byť zasvätená aj niektorému zo slovanských Bohov. Respektíve do úvahy pripadajú aj staršie náboženstva – napríklad Keltské
Je písomne dokumentované, že kultový kameň na Božom vrchu existoval. Tento fakt však nastoľuje viacero otázok. Odkiaľ sa tu vzal? A v konečnom dôsledku, kde zmizol?

Kameň bol na Isten-domb premiestnený ľuďmi. V okolí Sene sa nenachádzajú žiadne skaly, len úradná rovina. Najbližšie miesto výskytu veľkých kamenných balvanov je Slanské pohorie. Avšak minimálna vzdialenosť medzi od Slánskych vrchov je 10 km. Akým spôsobom bol balwankew prepravený na svoje miesto? Kameň sa pravdepodobne premiestňoval v zime, keď mráz spevnil povrch pôdy. Vytvorením klznej dráhy pomocou snehu, vody a mrazu podstatne sa znížila trecia sila aj veľmi ťažkého kameňa. jeho premiestňovanie sa tak stalo menej náročnou záležitosťou, ktorá nevyžadovala veľký počet ľudí.

V roku 1267 bolo už dvesto rokov od prijatia kresťanstva v Uhorsku. Starý náboženský kult prijatím kresťanstva automaticky nezmizol, bol tajne pestovaný ďalej. Cirkev sa všemožne snažila potlačiť tieto prejavy. Jedna z jej aktivít bolo ničenie starých kultových symbolov. Napriek tomu, že v roku 1267 každý presne vedel, že načo slúžil balwankew, nebol zničený. Ako je to možné? S nejakou náboženskou toleranciou v stredoveku nebolo možné rátať. Tiež nie s nedôslednosťou. Seňa už dávno pred tým bola náboženským strediskom, bola sídlom farára. Jediná odpoveď, ktorá sa nám núka je, že kameň bol taký veľký, že ľudia v tom období ho nedokázali rozbiť. Kam sa po roku 1267 podel? Kto a ako ho odstránil? Archívne dokumenty o jeho ďalšom osude mlčia. Ak balwankew prežil rok 1267 hlavne kvôli svojej veľkosti, tak v neskoršom období už iní ľudia s inými znalosťami a skúsenosťami ho dokázali rozbiť. Jednou z možností ako to urobili bolo zahriatie kameňa ohňom a následné prudké ochladenie vodou. Ústna tradícia uvádza, že kamene z rozbitej modly boli použité do základov miestneho kaštieľa.

 

Zdroje:

www.praveorechove.com/newsread2.php?newsid=213

http://www.cassovia.sk/lexikon/b.php3

https://www.geocaching.com/geocache/GC41VT7_balwankew?guid=4df74f6a-dd2b-4ce7-8d14-4f108d416f6a

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

počasie, teplo

Čaká nás týždeň slnka a občasných búrok

21.07.2018 06:00

Teploty okolo tridsiatky, ale aj hrozba intenzívnych búrok. A to sa na severe a severovýchode ešte nestihli spamätať z 56-hodinových intenzívnych lejakov a záplav.

Sýria nepokoje Dará vláda vlajka povstalci odchod

Nálety Asada a Ruska na oblasť Dará v Sýrii zabili 26 civilistov

20.07.2018 23:19

Skoro polovicu z obetí tvoria deti.

Masaker v rabínskej škole

Dvaja mladí Briti chystali masovú vraždu na svojej škole. Dostali dlhoročné tresty

20.07.2018 22:56

Thomas Wyllie a Alex Bolland sa inšpirovali masovou vraždou, ktorú na strednej škole v Columbine v americkom štáte Colorado spáchali v roku 1999 Dylan Klebold a Eric Harris.

trump

Trump má na krku ďalší šteklivý škandál - s modelkou z Playboya

20.07.2018 21:23

Karen McDougalová tvrdí, že s terajším americkým prezidentom prežila v roku 2016 románik v čase, keď jeho žena Melania porodila ich syna Barrona.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 154685x
Priemerná čítanosť článkov: 1345x

Autor blogu