Založ si blog

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 9.

Miesto:  Kapince

Okres :  Nitra

GPS :     48⁰ 26‘ 46,934 N,  17⁰ 59‘ 21,9423 E

 

 

 

O studničke, ktorá sa volá Lužbetka sa traduje nasledovný príbeh.  Po ceste neďaleko studničky prechádzal zvláštny sprievod. Bol to sprievod, ktorý viezol malú princeznú Alžbetu do Durínska. Princezná Alžbeta bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. A Gertrúdy. Narodila sa v Bratislave a žila ako dieťa na hrade Budín. Ako štvorročnú ju zasnúbili Durínskemu markgrófovi Ľudovítovi.  Podľa dohody ju poslali na hrad Wartburg, kde mala žiť do svadby. Keď doprovod malej princeznej rozložil stany, napojil kone, nabrali vodu zo studničky a vykúpali malú princeznú. Pre obyvateľov osady, ako aj pre pastierov, bol príchod malej princeznej veľká udalosť, ktorú si zapamätali a uchovali v spomienkach.  Táto zvláštna žena bola štyri roky po smrti, vyhlásená za svätú. Na pamiatku jej pobytu pri studničke nazvali prameň „Alžbetka“. Niektorí pastieri hovorili, že po jej smrti, vždy ráno v oparoch hmly, vídali na lúkach behať malé dievčatko, v košieľke a volali ju Lúčna Betka. Všetko dávali do súvislosti so sväticou, ktorá sa v týchto miestach objavila ako malé dievčatko.  Názov studničky stáročiami prekrútili, prispôsobili : „Alžbetka“ alebo „Lúčna Betka“ zmenili na „Lužbetka

Studničku si začali uctievať. Verili že svätica im pomôže. Kúpali svoje choré deti vo vode z tohto prameňa a prali v nej ich košieľky. Ešte v druhej polovici dvadsiateho storočia sa priamo pri prameni nachádzala dnes už stratená socha Panny Márie a stromy a kríky okolo neho boli ako prejav vďaky posiate detskými košieľkami.

Prameň je teraz zapadnutý lístím a zahádzaný zeminou. Je tu zasypaná betónová skruž kde možno pôvodne prameň vyvieral.

Prameň sa nachádza v malom lesíku, v katastri obce Kapince. Je to pár desiatok metrov východne od štátnej cesty Nitra – Radošina, za obcou  za obcou Malé Zálužie.

1

2

3

 

 

Zdroje:

 

http://www.zbehy.sk/e_download.php?file=data/messages/obsah28_3.pdf&original=2005-03.pdf

http://malezaluzie.sk/storage/obcasnik/obcasnik-zima-2007.pdf

http://malezaluzie.sk/storage/obcasnik/obcasnik-zima-2005.pdf

 

Autor fotografií: pieroaz55

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 145010x
Priemerná čítanosť článkov: 1261x

Autor blogu