Založ si blog

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 9.

Miesto:  Kapince

Okres :  Nitra

GPS :     48⁰ 26‘ 46,934 N,  17⁰ 59‘ 21,9423 E

 

 

 

O studničke, ktorá sa volá Lužbetka sa traduje nasledovný príbeh.  Po ceste neďaleko studničky prechádzal zvláštny sprievod. Bol to sprievod, ktorý viezol malú princeznú Alžbetu do Durínska. Princezná Alžbeta bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. A Gertrúdy. Narodila sa v Bratislave a žila ako dieťa na hrade Budín. Ako štvorročnú ju zasnúbili Durínskemu markgrófovi Ľudovítovi.  Podľa dohody ju poslali na hrad Wartburg, kde mala žiť do svadby. Keď doprovod malej princeznej rozložil stany, napojil kone, nabrali vodu zo studničky a vykúpali malú princeznú. Pre obyvateľov osady, ako aj pre pastierov, bol príchod malej princeznej veľká udalosť, ktorú si zapamätali a uchovali v spomienkach.  Táto zvláštna žena bola štyri roky po smrti, vyhlásená za svätú. Na pamiatku jej pobytu pri studničke nazvali prameň „Alžbetka“. Niektorí pastieri hovorili, že po jej smrti, vždy ráno v oparoch hmly, vídali na lúkach behať malé dievčatko, v košieľke a volali ju Lúčna Betka. Všetko dávali do súvislosti so sväticou, ktorá sa v týchto miestach objavila ako malé dievčatko.  Názov studničky stáročiami prekrútili, prispôsobili : „Alžbetka“ alebo „Lúčna Betka“ zmenili na „Lužbetka

Studničku si začali uctievať. Verili že svätica im pomôže. Kúpali svoje choré deti vo vode z tohto prameňa a prali v nej ich košieľky. Ešte v druhej polovici dvadsiateho storočia sa priamo pri prameni nachádzala dnes už stratená socha Panny Márie a stromy a kríky okolo neho boli ako prejav vďaky posiate detskými košieľkami.

Prameň je teraz zapadnutý lístím a zahádzaný zeminou. Je tu zasypaná betónová skruž kde možno pôvodne prameň vyvieral.

Prameň sa nachádza v malom lesíku, v katastri obce Kapince. Je to pár desiatok metrov východne od štátnej cesty Nitra – Radošina, za obcou  za obcou Malé Zálužie.

1

2

3

 

 

Zdroje:

 

http://www.zbehy.sk/e_download.php?file=data/messages/obsah28_3.pdf&original=2005-03.pdf

http://malezaluzie.sk/storage/obcasnik/obcasnik-zima-2007.pdf

http://malezaluzie.sk/storage/obcasnik/obcasnik-zima-2005.pdf

 

Autor fotografií: pieroaz55

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

manafort

Trumpov človek Manafort vinný z daňových podvodov z čias Janukovyča

21.08.2018 23:16, aktualizované: 23:25

Ide o prvé víťazstvo pre tím zvláštneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý preveruje údajné ruské ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb.

raketa, rusko, tos-1

Rusko uzavrelo vojenskú dohodu so Stredoafrickou republikou

21.08.2018 22:44

Vzťahy Ruska so SAR sa dostali do stredobodu pozornosti v júli, keď v SAR zavraždili troch ruských novinárov

Taliansko Kalábria roklina nešťastie obete

Pátranie po nezvestných v rokline Raganello pokračuje

21.08.2018 22:28

V obľúbenej talianskej destinácii zahynulo 10 turistov.

Michael Cohen

Trumpov exprávnik Cohen uzavrel dohodu o vine a treste

21.08.2018 22:01, aktualizované: 23:08

Cohen sa priznal k finančným podvodom počas Trumpovej predvolebnej kampane, bankovým podvodom a daňovým únikom.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 159871x
Priemerná čítanosť článkov: 1390x

Autor blogu