Založ si blog

Zázračné studničky – Prešovský kraj 10.

 

Miesto :  Abranovce – Raslavkameň

Okres :  Prešov

 

GPS : 48⁰ 55‘ 57,413  N,     21⁰ 21‘ 56,755 E

Tentokrát to nebude o studničke. Bude to zdroj vody, ktorý vzniká nahromadením dažďovej vody v priehlbinách  nezvyčajnej skaly.

                                   V Slanských vrchoch pri obci Abranovce, v lesoch nad dedinou sa ukrýva zvláštny kameň, Raslavkameň. Miestni obyvatelia ho pravdepodobne uctievali už v dávnych časoch a bol používaný ako kultový kameň na magické obrady.  Má ležiacu elipsovitú  podobu a tvar zobrazujúcu ľudskú tvár (lebku) s otvormi očí, nosa a úst. Kameň má približne 2m dĺžku, 1m šírku a približne 0,75m výšku. Postupne sa pri ňom navršuje zemina a stále akoby zapadal do zeme. Na povrchu je pokrytý machom. Ak by bol v skalnej oblasti, nikto by si ho pravdepodobne ani nevšimol. Tu bol však široko-ďaleko jediný kameň.

                                  Hovorí sa o používaní kameňa na liečebné účely pomocou vody, ktorá sa nazberá v jamkách na jeho hornej strane. Vodou z jamiek si ľudia potierali choré miesta na tele. Dôležité bolo, aby sa človek nedotkol kameňa, lebo by na seba mohol preniesť choroby, ktoré iným kameň vyliečil. Vodu musí nabrať lyžicou, ktorá potom zostáva pri kameni ako obeť. Minca býva platbou za liečebný úkon. Ženy vraj zasa tu skúšali mágiu na krásu a ulovenie partnera. K tomu majú napomôcť obete vo forme stužiek, ktoré uväzujú na kríky okolo. Práve magické praktiky v tejto podobe sú rozšírené v celom slovanskom prostredí a sú dokladom o dlhodobej tradícii  spojenej s Raslavkameňom. Podľa mnohých pobyt pri Raslavkameni veľmi povznášajúci a miesto vyžaruje pozitívnu energiu.

                                K Raslavkameňu sa viaže mnoho legiend. Základná verzia je o rytierovi, ktorý bol zakliaty pre svoju lásku k dcére chudobného lesníka. Ale má svoje ďalšie varianty. Bol to vraj syn majiteľky hradu Bodoň, podľa druhej zase český rytier, podľa  bratrík z blízkej bratríckej pevnosti

                                K Raslavkameňu  sa dá  dostať po turistickej trase so žltým označením, z obce Abranovce asi za 30 minút.

64

63

 

66

 

 

Zdroje:

 

http://www.kstpo.sk/index.php?site=6&id= http://www.krugperuna.org/raslavkamen/ obyvatelia tohto kraja.

http://www.pluska.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/zakliaty-kameni.html

https://atlara.wordpress.com/2014/01/25/posvatne-kamene-davnych-hajov/

https://presov.korzar.sme.sk/c/5223991/raslavkamen-za-obcou-abranovce-je-vraj-zazracny.html#ixzz4nU1PPaBB
https://www.fandom.sk/clanok/carokamen

http://www.suenee.cz/mriezka-zeme-a-zivy-kamen/

 

Autor fotografií: pieroaz55

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 145011x
Priemerná čítanosť článkov: 1261x

Autor blogu