Založ si blog

Zázračné studničky – Košický kraj 2.

 

Miesto : Rudník  – prameň Sv. Anny

Okres :  Košice okolie

GPS :  48⁰ 43‘ 13,256   N       21⁰  0‘  39,662  E

 

 

Prameň a kaplnka Sv. Anny sa nachádza sa na horskej lúke obklopenej dubovými lesmi, asi 3 km. na sever od obce Rudník, pod Kobylou horou (882 m n.m.).So stavbou murovaného kostola sa začalo v r. 1750 a postavený bol v r.1770. Bol postavený  na mieste, kde predtým stála drevená kaplnka. Pri kaplnke je prameň pitnej vody Sv. Anny s malou kaplnkou  so sochou Sv. Jána Nepomuckého. Pri prameni sa nachádza aj malá vodná zdrž a jediná zachovalá budova niekdajších Rudníckych kúpeľov.

Prostredie je tu pokojné, príroda pekná, tajomná. Nielenže sa k tomuto miestu viaže povesť o zázraku, ale ten zázrak uznal aj Vatikán.  V roku 1751 ho vyhlásil pápežskou bulou za pútnické miesto. Nevedno, či Vatikán postupoval podľa rovnakých informácií, ako dáva povesť, ktorá pretrvala do súčasnosti. Zachoval sa príbeh o mužovi, ktorému zomrela žena a jeho dcéra sa z matkinej smrti pomiatla. Mužovi sa trikrát prisnil rovnaký sen, v ktorom sa mu vždy zjavila akási neznáma žena a prikazovala, že má ísť do Gelnice a ukradnúť z tamojšieho kostola jeden obraz. Obraz má priniesť k dcére a tá sa vraj potom uzdraví. Muž sa rozhodol, že sa tam pôjde aspoň pozrieť. Keď prišiel do gelnického kostola, uvidel na obraze tú istú ženu, ktorá sa mu zjavovala v sne a kázala obraz vziať. Bola to svätá Anna. Muž vzal obraz a utekal s ním z Gelnice cez hory, až došiel takmer k Rudníku. Keď bol na lúke na kopci nad dedinou, rozhodol sa, že si trochu oddýchne. Zaspal, a keď sa prebudil, obraz pri sebe nemal. Lamentujúc nad vlastnou nerozumnosťou prišiel domov do Rudníka.  Jeho dcéra už bola zdravá a vyšla mu z dverí oproti. Tvrdila, že k nej prišla žena, ktorá jej nakázala vstať a navariť otcovi jesť. Naraz pocítila silu a chuť opäť žiť. Keď tú ženu opísala, vyzerala rovnako ako tá z otcovho sna, či z obrazu. Na druhý deň prišiel do Rudníka pastier s tým, že na lúke pri prameni je na strome akýsi obraz. To už celá dedina vedela o zázraku, tak sa tam išli pozrieť. Skutočne, obraz bol v korune stromu a ľudia sa k nemu začali modliť. Neskôr tu postavili kaplnku a potom kostol.

Pútnici, ktorí tu chodili boli veriaci rímskokatolíckeho i gréckokatolíckeho vierovyznania, slovenskej, maďarskej i nemeckej národnosti. Tradícia pútí  nezanikla. Vždy počas prvého víkendu po 26. júli, ale aj po 15. auguste tu veriaci vzdávajú hold sv. Anne.

Ku kaplnke so studničkou sa môžeme dostať po zelenej turistickej značke vedúcej z obce Poproč smerom do sedla Podkova (cca 1 hod..),  alebo  po poľnej ceste z obce Rudník. Najmenej náročný a najkratší prístup je  zo sedla Podkova. Ide o asfaltovú cestu, ktorá prechádza horským chrbtom z Rudníka do Zlatej Idky. Na vrchole cesty, kde preklenuje horský chrbát z jednej strany na druhú, je odstavná plocha pre autá i zelená turistická značka s označením sedlo Podkova. Po tejto značke v smere na Poproč sa ide ku kostolu asi polhodinku takmer po rovine.

 

 

 

Zdroje:

 

http://www.keturist.sk/info/nabozenske-pamiatky/kaplnka-sv-anny-v-horach-nad-rudnikom/

http://abov.vucke.sk/trip/abov/abov/kultura/kulturne-dedicstvo/rudnik-barokovy-kostol-sv-anny.html

http://www.putnickemiesta.sk/putnicke-miesta-na-slovensku/roznavska-dieceza/rudnik/

 

Autor fotografií: pieroaz55

 

5-15-25-3

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 9.

19.11.2017

Kraj: Nitriansky Okres : Nitra GPS : 48⁰ 26‘ 46,934 N, 17⁰ 59‘ 21,9423 E O studničke, ktorá sa volá Lužbetka sa traduje nasledovný príbeh. Po ceste neďaleko studničky prechádzal viac »

Zázračné studničky – Trenčiansky kraj 4.

15.11.2017

Kraj: Trenčiansky Okres : Prievidza GPS : 48⁰ 46‘ 3,241 N, 18⁰ 45‘ 41,812 E Studnička pri kríži je známa nielen obyvateľom obce Ráztočno, ale aj okoloidúcim, ktorí sa pri nej zastavujú, viac »

Zázračné studničky – Bratislavský kraj 4.

06.11.2017

Miesto: Bratislava - kalvária Okres: Bratislava GPS:48⁰ 9‘ 36,539 N, 17⁰ 5‘ 56,720 E Pravdepodobne prvú Kalváriu na území Uhorska postavili v hlavnom meste kráľovstva, v dnešnej Bratislave, viac »

Sebastian Kurz

Rakúski Ľudovci a Slobodní sa dohodli na vytvorení vlády

15.12.2017 21:38, aktualizované: 22:25

Nový kabinet by mal podľa APA zložiť prísahu do rúk prezidenta Alexandera Van der Bellena v pondelok.

zemetrasenie v Taliansku, zemetrasenie, trosky,

Indonéziu postihlo silné zemetrasenie, hlásia obete, zrútené budovy

15.12.2017 20:24

Zemetrasenie udrelo krátko pred polnocou miestneho času. Úrady vydali varovanie pred cunami.

paneuropska vysoka skola, Jaroslav Ivor, Mutnansky

Bývalý šéf vyšetrovateľov Ivor: Zločinci sa sťahujú na okraj miest

15.12.2017 20:00

Prečo sa tzv. autičkárov stále nepodarilo pochytať, vysvetľuje bývalý šéf policajných vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

mäso, sviečková

Mecom začal v Humennom hĺbkové sanitačné opatrenia

15.12.2017 19:00

V závode Mecom Group v Humennom sa v piatok začali sanitačné opatrenia, ktoré boli avizované v súvislosti s výskytom baktérie Listeria monocytogenes.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 107994x
Priemerná čítanosť článkov: 1080x

Autor blogu