Založ si blog

Zázračné studničky – Košický kraj 2.

 

Miesto : Rudník  – prameň Sv. Anny

Okres :  Košice okolie

GPS :  48⁰ 43‘ 13,256   N       21⁰  0‘  39,662  E

 

 

Prameň a kaplnka Sv. Anny sa nachádza sa na horskej lúke obklopenej dubovými lesmi, asi 3 km. na sever od obce Rudník, pod Kobylou horou (882 m n.m.).So stavbou murovaného kostola sa začalo v r. 1750 a postavený bol v r.1770. Bol postavený  na mieste, kde predtým stála drevená kaplnka. Pri kaplnke je prameň pitnej vody Sv. Anny s malou kaplnkou  so sochou Sv. Jána Nepomuckého. Pri prameni sa nachádza aj malá vodná zdrž a jediná zachovalá budova niekdajších Rudníckych kúpeľov.

Prostredie je tu pokojné, príroda pekná, tajomná. Nielenže sa k tomuto miestu viaže povesť o zázraku, ale ten zázrak uznal aj Vatikán.  V roku 1751 ho vyhlásil pápežskou bulou za pútnické miesto. Nevedno, či Vatikán postupoval podľa rovnakých informácií, ako dáva povesť, ktorá pretrvala do súčasnosti. Zachoval sa príbeh o mužovi, ktorému zomrela žena a jeho dcéra sa z matkinej smrti pomiatla. Mužovi sa trikrát prisnil rovnaký sen, v ktorom sa mu vždy zjavila akási neznáma žena a prikazovala, že má ísť do Gelnice a ukradnúť z tamojšieho kostola jeden obraz. Obraz má priniesť k dcére a tá sa vraj potom uzdraví. Muž sa rozhodol, že sa tam pôjde aspoň pozrieť. Keď prišiel do gelnického kostola, uvidel na obraze tú istú ženu, ktorá sa mu zjavovala v sne a kázala obraz vziať. Bola to svätá Anna. Muž vzal obraz a utekal s ním z Gelnice cez hory, až došiel takmer k Rudníku. Keď bol na lúke na kopci nad dedinou, rozhodol sa, že si trochu oddýchne. Zaspal, a keď sa prebudil, obraz pri sebe nemal. Lamentujúc nad vlastnou nerozumnosťou prišiel domov do Rudníka.  Jeho dcéra už bola zdravá a vyšla mu z dverí oproti. Tvrdila, že k nej prišla žena, ktorá jej nakázala vstať a navariť otcovi jesť. Naraz pocítila silu a chuť opäť žiť. Keď tú ženu opísala, vyzerala rovnako ako tá z otcovho sna, či z obrazu. Na druhý deň prišiel do Rudníka pastier s tým, že na lúke pri prameni je na strome akýsi obraz. To už celá dedina vedela o zázraku, tak sa tam išli pozrieť. Skutočne, obraz bol v korune stromu a ľudia sa k nemu začali modliť. Neskôr tu postavili kaplnku a potom kostol.

Pútnici, ktorí tu chodili boli veriaci rímskokatolíckeho i gréckokatolíckeho vierovyznania, slovenskej, maďarskej i nemeckej národnosti. Tradícia pútí  nezanikla. Vždy počas prvého víkendu po 26. júli, ale aj po 15. auguste tu veriaci vzdávajú hold sv. Anne.

Ku kaplnke so studničkou sa môžeme dostať po zelenej turistickej značke vedúcej z obce Poproč smerom do sedla Podkova (cca 1 hod..),  alebo  po poľnej ceste z obce Rudník. Najmenej náročný a najkratší prístup je  zo sedla Podkova. Ide o asfaltovú cestu, ktorá prechádza horským chrbtom z Rudníka do Zlatej Idky. Na vrchole cesty, kde preklenuje horský chrbát z jednej strany na druhú, je odstavná plocha pre autá i zelená turistická značka s označením sedlo Podkova. Po tejto značke v smere na Poproč sa ide ku kostolu asi polhodinku takmer po rovine.

 

 

 

Zdroje:

 

http://www.keturist.sk/info/nabozenske-pamiatky/kaplnka-sv-anny-v-horach-nad-rudnikom/

http://abov.vucke.sk/trip/abov/abov/kultura/kulturne-dedicstvo/rudnik-barokovy-kostol-sv-anny.html

http://www.putnickemiesta.sk/putnicke-miesta-na-slovensku/roznavska-dieceza/rudnik/

 

Autor fotografií: pieroaz55

 

5-15-25-3

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

počasie, turista, zima

Jar sa blíži maličkými krokmi. Od nedele si pospíme o hodinu menej

24.03.2018 06:00

V noci na nedeľu si posúvame ručičky hodiniek na letný čas - o 2.00 h na 3.00 h. Počasie však nebude ani len typicky jarné.

Doláre

Dropbox úspešne vstúpil na burzu

24.03.2018 00:00

Akcie amerického prevádzkovateľa webového úložiska Dropbox stúpli počas prvého dňa obchodovania zhruba až na 29,33 dolára. Uzavreli na 28,48 dolára.

sessions

Ministerstvo spravodlivosti USA navrhuje zákaz urýchľovačov streľby

23.03.2018 23:05

O zákaze týchto súčiastok, ktoré menia funkčnosť poloautomatických zbraní na automatické, sa v USA intenzívnejšie hovorí od februárového masakru na Floride.

Francúzsko rukojemnícka dráma

Polícia zadržala osobu blízku páchateľovi útokov na juhu Francúzska

23.03.2018 22:20

Parížsky prokurátor Francois Molins potvrdil, že páchateľom uvedených útokov je Redouane Lakdim narodený 11. apríla 1992 v Maroku.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 136235x
Priemerná čítanosť článkov: 1185x

Autor blogu