Založ si blog

Záhady na Slovensku – partizánsky veliteľ

 

Ľudovít Kukorelli bol významný slovenský bojovník proti fašizmu a partizánsky veliteľ, ktorý zahynul za záhadných okolností. Za slovenského štátu bol poručíkom v leteckom pluku v Piešťanoch. Od roku 1939 sa začal zapájať do protifašistického odboja. Ústredie štátnej bezpečnosti (ÚŠB) odhalilo prípravu ilegálneho odletu niekoľkých piešťanských letcov do vtedajšej Juhoslávie. Kukorelliho vojenský súd v Bratislave zbavil hodnosti, vylúčil z armády a odsúdil na deväť mesiacov väzenia. Po prepustení z väzby na základe amnestie v marci 1942 začal Kukorelli znovu pracovať v odboji. Pod menom Martin Minarovič pomáhal naďalej antifašistom pri útekoch do Juhoslávie. Pred prenasledovaním ÚŠB ušiel do Brna, kde ho však zatklo gestapo a poslalo späť na Slovensko. Z väzby v Piešťanoch utiekol cez okno WC. V novembri 1943 ho opäť zatkli v Hlohovci. V žandárskej eskorte v Bratislave  sa mu opäť podarilo utiecť. Cez Oravu sa dostal na východné Slovensko. Cestou sa stretol so sovietskym utečencom z koncentračného tábora v Dachau Ivanom Baľutom – Jagupovom, budúcim veliteľom partizánskeho oddielu Čapajev.  Kukorelli sa stal náčelníkom jeho štábu. V septembri 1944 už mal partizánsky oddiel Čapajev (neskôr partizánska brigáda a zväzok) okolo 500 príslušníkov a vyvíjal diverznú činnosť proti nemeckej armáde. V období Slovenského národného povstania  brigáda Čapajev viedla ťažké boje s jednotkami Wehrmachtu. V druhej polovici novembra 1944 sa zväzok pod veľkým tlakom nemeckých jednotiek rozhodol prebiť k 4. ukrajinskému frontu. Oddiel v počte asi 1500 mužov sa vydal pod Kukorelliho velením cez hory k sovietskym vojskám. Nadránom 24. novembra 1944 jednotka prekvapivo zaútočila na nemecké postavenia medzi obcou Habura a Medzilaborcami. V tomto boji za záhadných okolností padol v boji  Ľudovít Kukorelli. Po pol roku jeho telo v Košiciach exhumovali a našli v ňom projektil kalibru 6,35 mm, ktorý nebol v bežnej výzbroji ani jednej z bojujúcich strán.

O smrti Ľudovíta Kukorelliho existujú rôzne teórie. Niekto z blízkeho okolia sa Kukorellimu chcel pomstiť, Podľa jednej verzie treba za Kukorelliho smrťou hľadať ženu. Tri týždne pred prechodom frontu sa oženil s ošetrovateľkou oddielu, čo mu údajne nevedel odpustiť sok v láske. Najdôveryhodnejšia je však verzia, že bol zabitý majorom Viktorom Nikolajevičom Kokinom, ktorý pôsobil pri partizánskom zväzku Čapajev. Ten zohral smutnú úlohu likvidátora štábu zväzku Čapajev na základe nepodložených udaní zo strany niektorých príslušníkov zväzku v záujme ich vlastnej kariéry. Major Kokin obvinil veliteľa partizánskeho zväzku Čapajev Ivana Baľutu – Jagupova a piatich jeho spolubojovníkov zo zrady a spolupráce s gestapom. Na základe toho ich po neľudskom výsluchu všetkých okrem Baľutu – Jagupova fyzicky zlikvidoval. K tejto udalosti sa môže viazať aj Kukorelliho smrť. Kokin sa mohol oprávnene báť, že po vojne bude Kukorelli o týchto udalostiach vypovedať ako o surovom vyvraždení štábu partizánskeho zväzku. Po prechode partizánov cez frontovú líniu mal totiž Kukoreli odletieť do Sovietskeho zväzu. Kokin by tým riskoval, že sa prezradí kompletné pozadie jeho činov na našom území.                                                                                Vyšetrovanie prípadu v 60. rokoch minulého storočia prinieslo rehabilitáciu všetkých obvinených a popravených za údajnú špionáž. Spravodlivosti sa v roku 1964 dočkal aj Baľuta, ešte vtedy žil.  Kokinovi vyčítali popravu – mohol predsa počkať na prechod frontu. On sa však bránil tým, že mal obavy z úteku odsúdených. Vylúčili ho z komunistickej strany, ale trestné stíhanie sa proti nemu nikdy ani nezačalo. Takže smrť partizána Kukoreliho zostáva naďalej záhadou. K zaujímavostiam tiež patrí, že Kukorelliho pozostatky po exhumácii uložili v košickom Dóme sv. Alžbety. Je tam pochovaný ako jediný účastník SNP.

 

Zdroje:

https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/337325-preco-musel-zomriet-ludovit-kukorelli/

http://www.teraz.sk/magazin/ludovit-kukorelli-vyrocie/100709-clanok.html

http://www.teraz.sk/slovensko/snp-velitel-kukorelli/56568-clanok.html

https://jaroslavliptak.blog.sme.sk/c/369990/spomienka-na-ludovita-kukorelliho-1914-2014.html

Zázračné studničky – Prešovský kraj 12.

23.10.2018

Miesto: Lutina Okres: Sabinov GPS : 49,174601N, 21,047805E Ľutina leží na južnom svahu Čergovského pohoria v doline potoka Ľutinka. Zjavenia sv. Mikuláša spôsobili, že sa Ľutina stala viac »

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Túto sériu článkov o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

NRSR schôdza zasadnutie

Rokovanie NRSR zbrzdila chyba, opozícia vyčíta koalícii hlasovanie s ĽSNS

23.10.2018 23:29

Spojenectvo s ĽSNS ako aj údajné dláždenie cesty šéfovi Smeru Robertovi Ficovi na Ústavný súd SR vyčíta opozícia vládnej trojke.

Peniaze, libra, dolár, euro

Brexit môže upchať hranice. Briti zvažujú dovoz na lodiach

23.10.2018 23:11

Na rokovaní britskej vlády zaznelo, že v v prípade neriadeného brexitu by potrebné potraviny a lieky mohli do krajiny voziť charterové lode.

eskalátor, pohyblivé schody

Pri poruche eskalátora sa zranilo 30 futbalových fanúšikov z Ruska

23.10.2018 23:03

Stupne eskalátora sa prepadli pravdepodobne v dôsledku preťaženia.

Alpy, hory, sneh, zima, Zugspitze

V Rakúsku pátrajú desiatky ľudí po dvoch českých horolezcoch

23.10.2018 22:47

Nezvestní sa v pondelok mali vybrať na najvyšší končiar pohoria Vysoké Taury - Hochalmspitze - v okrese Spittal an der Drau.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 178991x
Priemerná čítanosť článkov: 1556x

Autor blogu