Založ si blog

Záhady na Slovensku – bronzoví rytieri

 

                  Bohatú výbavu mohýl Poddunajskej nížiny, spred viac ako troch tisícročí, neraz dopĺňala výzbroj, aká evokuje bojovníkov vtedajšieho Grécka. Rozhodne nie pravek „barbarských“ končín Európy. Pancier obopínajúci trup, chrániče predkolenia, prilba, meč. To všetko z bronzu. V skutku, akoby nám tu pochovávali bojovníkov, ktorí sa do Podunajskej nížiny zatúlali spod hradieb Tróje. Čo boli zač títo záhadní ľudia, kvôli ktorým mohyly navŕšili? V  literatúre sa niekedy označujú ako bronzoví rytieri. Inokedy veľmoži či náčelníci. Či dokonca pravekí králi. Nachádzame sa zhruba v 13. storočí pred n. l. v mladšej dobe bronzovej. Na našom území to bol skutočne pravek – chýbajú písomné záznamy. Preto je snaha dešifrovať údaje v archeologickom zázname. Zväčša keramike, ale aj inej hmotnej kultúre – nástrojoch, sídliskách, spôsobe pochovávania mŕtvych. Naši „pravekí rytieri“ povstali z akejsi „doby temna“. Na prelome 14. a 13. storočia pred n. l. začal počet sídel na západnom Slovensku rýchlo narastať. A poniektoré náleziská mohli predstavovať akési kultové či „bojové stanice“. V tomto prostredí, predovšetkým na východ od rieky Váh, vyrástli obrovské západoslovenské mohyly.  A keďže podobné nálezy archeológovia opísali aj z východného Rakúska a severozápadného Maďarska, takže nositelia tejto kultúry boli rozšírení aj na území týchto krajín. Obdobie, keď sa stavali ohromné mohyly, trvalo pomerne krátko. Vyrástli v priebehu čosi viac ako jedného storočia. Preskúmať sa ich u nás podarilo približne tucet. Jedna obzvlášť impozantná stála v Čake. Počas výskumu mala priemer vyše 50 metrov a výšku 5 metrov. Podobne rozsiahlu mohylu sa podarilo objaviť v Kolte pri Nových Zámkoch. Podľa odhadov dosahovala pôvodne výšku až 14 metrov. Veľmožské mohyly sa budovali navršovaním viacerých „plášťov“, pričom pod povrchom plášťov boli pochované spálené telá niekoľkých ľudí – v každom plášti jeden Uvažuje sa o rituálnom obetovaní.  Silne ubitý, nepravidelný povrch a odlišne udupané priehlbiny povrchu týchto plášťov je pravdepodobne dôkaz rituálnych tancov. Mohyly nie sú na území, ktoré na Slovensku osídľovali nositelia tejto kultúry rozmiestnené rovnomerne. Najväčšie nachádzame v centre tejto oblasti.  Skupiny menších mohýl, takzvané mohylníky, na severe, hraničila s obyvateľmi hôr, nositeľmi lužickej kultúry. Je pozoruhodné, že rozšírenie oboch kultúr nehraničilo bezprostredne, ale delil ho 10 až 20 km široký neosídlený pás. Územie nikoho, o význame ktorého môžeme len špekulovať. Napriek honosnej výzbroji, ktorú nosili a ohromným mohylám, ktoré navršovali, nositelia tejto kultúry sa vytrácajú pomerne náhle. V archeologickom zázname to pozorujeme tak, že začiatkom 12. storočia zostáva rozsiahle územie Podunajskej nížiny výrazne vyľudnené. A v hmotnej kultúre viac nenachádzame podobné nálezy. Čo sa asi stalo?

Zdroje:

https://invivomagazin.sk/zahada-pravekych-%20bronzovych-bojovnikov-%20slovenska-a-%20mytus-dorskej-%20invazie_569.html

 

 

Záhady na Slovensku – Jazerná jaskyňa

10.12.2018

Tajomná Jazerná jaskyňa, jediná svojho druhu, ukrýva viacero zatiaľ nevysvetliteľných záhad. Nachádza v Muránskej planine, v doline Furmanca, v záreze železnice Tisovec – Brezno. Jej dĺžka viac »

Záhada na Slovensku – v Novom Meste n. /V

09.12.2018

Nové Mesto sa pýši rozsiahlym systémom pivníc, podzemných miestností a tajných chodieb. V tomto prípade ide o mesto pod mestom, ktoré má premyslený systém vetrania. Chodby sú dokonca trojpodlažné. viac »

Záhady na Slovensku – šaman

07.12.2018

Nitra a tým aj celé Slovensko sa stalo dejiskom záhadného archeologického objavu. Na mieste výstavby závodu Jaguer Land Rover bola objavená ľudská kostra. Odborníci odhadujú, že pochádza viac »

stíhačka, f-16

Ministerstvo financií už posudzuje podklady na nákup amerických stíhačiek

11.12.2018 16:38

Ministerstvo financií dostalo a v týchto dňoch posudzuje technické podklady na nákup amerických stíhačiek F16, informoval rezort.

libanon, izrael, hranica, múr, vojaci

Izrael odhalil tretí cezhraničný tunel Hizballáhu

11.12.2018 16:04

Tunely sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu na sever Izraela.

Lubyová

Prídeme o 100 miliónov eur, SNS nevedia riadiť eurofondy na školstve, tvrdí Remišová

11.12.2018 16:03

OĽaNO nevylúčilo, že za tak veľké zlyhanie v rezorte školstva budú iniciovať odstúpenie ministerky školstva.

bašternák

V prípade účelového prevodu majetku Bašternáka vie štát zakročiť, tvrdí Gál

11.12.2018 15:21

Podľa Gála je možné uplatniť odporovateľný právny úkon a účelové prevody majetku vyhlásiť za neplatné.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 203217x
Priemerná čítanosť článkov: 1473x

Autor blogu