Založ si blog

Záhady na Slovensku – bronzoví rytieri

 

                  Bohatú výbavu mohýl Poddunajskej nížiny, spred viac ako troch tisícročí, neraz dopĺňala výzbroj, aká evokuje bojovníkov vtedajšieho Grécka. Rozhodne nie pravek „barbarských“ končín Európy. Pancier obopínajúci trup, chrániče predkolenia, prilba, meč. To všetko z bronzu. V skutku, akoby nám tu pochovávali bojovníkov, ktorí sa do Podunajskej nížiny zatúlali spod hradieb Tróje. Čo boli zač títo záhadní ľudia, kvôli ktorým mohyly navŕšili? V  literatúre sa niekedy označujú ako bronzoví rytieri. Inokedy veľmoži či náčelníci. Či dokonca pravekí králi. Nachádzame sa zhruba v 13. storočí pred n. l. v mladšej dobe bronzovej. Na našom území to bol skutočne pravek – chýbajú písomné záznamy. Preto je snaha dešifrovať údaje v archeologickom zázname. Zväčša keramike, ale aj inej hmotnej kultúre – nástrojoch, sídliskách, spôsobe pochovávania mŕtvych. Naši „pravekí rytieri“ povstali z akejsi „doby temna“. Na prelome 14. a 13. storočia pred n. l. začal počet sídel na západnom Slovensku rýchlo narastať. A poniektoré náleziská mohli predstavovať akési kultové či „bojové stanice“. V tomto prostredí, predovšetkým na východ od rieky Váh, vyrástli obrovské západoslovenské mohyly.  A keďže podobné nálezy archeológovia opísali aj z východného Rakúska a severozápadného Maďarska, takže nositelia tejto kultúry boli rozšírení aj na území týchto krajín. Obdobie, keď sa stavali ohromné mohyly, trvalo pomerne krátko. Vyrástli v priebehu čosi viac ako jedného storočia. Preskúmať sa ich u nás podarilo približne tucet. Jedna obzvlášť impozantná stála v Čake. Počas výskumu mala priemer vyše 50 metrov a výšku 5 metrov. Podobne rozsiahlu mohylu sa podarilo objaviť v Kolte pri Nových Zámkoch. Podľa odhadov dosahovala pôvodne výšku až 14 metrov. Veľmožské mohyly sa budovali navršovaním viacerých „plášťov“, pričom pod povrchom plášťov boli pochované spálené telá niekoľkých ľudí – v každom plášti jeden Uvažuje sa o rituálnom obetovaní.  Silne ubitý, nepravidelný povrch a odlišne udupané priehlbiny povrchu týchto plášťov je pravdepodobne dôkaz rituálnych tancov. Mohyly nie sú na území, ktoré na Slovensku osídľovali nositelia tejto kultúry rozmiestnené rovnomerne. Najväčšie nachádzame v centre tejto oblasti.  Skupiny menších mohýl, takzvané mohylníky, na severe, hraničila s obyvateľmi hôr, nositeľmi lužickej kultúry. Je pozoruhodné, že rozšírenie oboch kultúr nehraničilo bezprostredne, ale delil ho 10 až 20 km široký neosídlený pás. Územie nikoho, o význame ktorého môžeme len špekulovať. Napriek honosnej výzbroji, ktorú nosili a ohromným mohylám, ktoré navršovali, nositelia tejto kultúry sa vytrácajú pomerne náhle. V archeologickom zázname to pozorujeme tak, že začiatkom 12. storočia zostáva rozsiahle územie Podunajskej nížiny výrazne vyľudnené. A v hmotnej kultúre viac nenachádzame podobné nálezy. Čo sa asi stalo?

Zdroje:

https://invivomagazin.sk/zahada-pravekych-%20bronzovych-bojovnikov-%20slovenska-a-%20mytus-dorskej-%20invazie_569.html

 

 

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 9.

19.11.2017

Kraj: Nitriansky Okres : Nitra GPS : 48⁰ 26‘ 46,934 N, 17⁰ 59‘ 21,9423 E O studničke, ktorá sa volá Lužbetka sa traduje nasledovný príbeh. Po ceste neďaleko studničky prechádzal viac »

Zázračné studničky – Trenčiansky kraj 4.

15.11.2017

Kraj: Trenčiansky Okres : Prievidza GPS : 48⁰ 46‘ 3,241 N, 18⁰ 45‘ 41,812 E Studnička pri kríži je známa nielen obyvateľom obce Ráztočno, ale aj okoloidúcim, ktorí sa pri nej zastavujú, viac »

Zázračné studničky – Bratislavský kraj 4.

06.11.2017

Miesto: Bratislava - kalvária Okres: Bratislava GPS:48⁰ 9‘ 36,539 N, 17⁰ 5‘ 56,720 E Pravdepodobne prvú Kalváriu na území Uhorska postavili v hlavnom meste kráľovstva, v dnešnej Bratislave, viac »

Sebastian Kurz

Rakúski Ľudovci a Slobodní sa dohodli na vytvorení vlády

15.12.2017 21:38, aktualizované: 22:25

Nový kabinet by mal podľa APA zložiť prísahu do rúk prezidenta Alexandera Van der Bellena v pondelok.

zemetrasenie v Taliansku, zemetrasenie, trosky,

Indonéziu postihlo silné zemetrasenie, hlásia obete, zrútené budovy

15.12.2017 20:24

Zemetrasenie udrelo krátko pred polnocou miestneho času. Úrady vydali varovanie pred cunami.

paneuropska vysoka skola, Jaroslav Ivor, Mutnansky

Bývalý šéf vyšetrovateľov Ivor: Zločinci sa sťahujú na okraj miest

15.12.2017 20:00

Prečo sa tzv. autičkárov stále nepodarilo pochytať, vysvetľuje bývalý šéf policajných vyšetrovateľov Jaroslav Ivor.

mäso, sviečková

Mecom začal v Humennom hĺbkové sanitačné opatrenia

15.12.2017 19:00

V závode Mecom Group v Humennom sa v piatok začali sanitačné opatrenia, ktoré boli avizované v súvislosti s výskytom baktérie Listeria monocytogenes.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 107993x
Priemerná čítanosť článkov: 1080x

Autor blogu