Založ si blog

Záhady na Slovensku – upíri

 

 

Upír alebo vampír je démonická bytosť, ktorá má pravdepodobne korene  slovanskom prostredí.. Protivampiristické praktiky sa u Slovanov začali uplatňovať až od prechodu k pochovávaniu nespálených tiel.

Na slovansko – avarských pohrebiskách (7. – 8. stor.) v Holiaroch a Štúrove boli niektoré hroby porušené krátko po pohrebe. V Štúrove sa našli tri kostry bez lebky, ktoré boli z hrobov vyzdvihnuté v čase, keď telo bolo už rozložené. Podobné zásahy do hrobom boli zistené aj na pohrebisku v Žitavskej Tôni atď. Dokladom strachu pred návratom zomrelého je i pohreb v skrčenej polohe a zaťaženie zomrelého kameňmi (Chľaba). Z 9.-10. stor. poznáme doklady o druhotnom porušení tiel pochovaných asi z 270 hrobov. Najčastejšie bola porušená lebka (bola premiestnená alebo rozbitá) a horná polovica trupu. Na pohrebisku vo Veľkom Grobe bola lebka umiestnená na hrudi. Poškodenie končatín malo obmedziť pohybové aktivity. Jedinci so zámerne porušeným telom, premiestnenou alebo rozbitou lebkou sa našli napríklad na pohrebiskách v Čajakovciach, Bučanoch, Nitre, Trhovci nad Váhom atď.  Z cintorína v Liptovskej Sietnici pochádza nález fragmentu lebky muža z 10 cm železným klincom vrazeným do čela

Z roku 1666 sa zachoval záznam, že v Liptovskom Trnovci vykopali telo ženy a odťali jej hlavu.  V roku 1718 v Ľubovni vykopali  telo z hrobu z dôvodu že sa neustále vracal. Odťali mu hlavu a celé telo spálili. Nález kostry dospelého jedinca pochovaného dolu tvárou, na ktorom bola položená drevená rakva pochádza zo začiatku 17. stor. zo Spišského hradu.

Najťažšou skúškou pre archeológa je často určiť rozdiel medzi „ zabitým upírom“ a „ veľmi krutou popravou.

                 Prežitky vampirizmu sa v niektorých oblastiach Slovenska zachovali až do začiatku 20. storočia. Najviac prípadov sa eviduje na Zemplíne, kde je upír bežnou súčasťou poverových predstáv. Prudké dažde, veľké suchá, alebo nízka dojivosť – za to všetko vraj môžu upíri.

V roku 1903 vo Fekišovciach na Zemplíne vykopali z hrobu ženu a vytrhli jej srdce. Tento príbeh zachytil etnograf Ján Mjartan vo svojich výskumoch. Respondenti mu porozprávali, ako v obci urobili protivampírske opatrenia na mŕtvej žene, ktorá im údajne kántrila hydinu.“ Väčšina obyvateľov si to už nepamätá alebo o tom nechce hovoriť.

Ľudia na upírov verili dokonca ešte nedávno Jedno z posledných známych protivampírskych opatrení je z osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia na Zemplíne. Klasická viacgeneračná rodina bývala v jednom dome. Najstarší gazda, čiže hlava rodiny bol už staručký muž a mal neprajnú povahu. Ľudia ho ešte za života podozrievali, že je polodémon, čarodejník. Jeho smrť nebola pokojná. Dokonca on ešte vo svojej poslednej hodine preklínal všetkých naokolo. Keď zomrel, pochovali ho a začali sa diať nevysvetliteľné veci. Pár mesiacov po jeho smrti začal hynúť dobytok, ktorý tá rodina chovala.  Keď všetok dobytok uhynul, začali chradnúť aj mladí muži z tejto rodiny. Nakoniec ľudia z dediny vzali spravodlivosť do vlastných rúk. Bez povolenia úradov exhumovali toho človeka, otvorili rakvu a oddelili hlavu od tela. Samozrejme tým naplnili skutkovú podstatu trestného činu zhanobenie mŕtveho tela. Nakoniec títo aktéri šli aj do väzenia. Ale potom vraj nastal pokoj a ľudí to utvrdilo v tom, že tento pán bol naozaj upírom. Ešte trištvrte roka po tejto kauze bol jeho hrob stále obsypaný  makom a na železnej bráne cintorína bol veľký cesnakový veniec.

Základným ochranným prostriedkom je vraj cesnak, alebo napríklad mak, ktorý sa považuje za ochrannú magickú plodinu.  Verilo sa, že upír musí každé jedno zrnko pozbierať a až potom sa môže vydať na svoju púť za brány cintorína, preto sa veľmi často hroby domnelých upírov posypávali makom.

 

Zdroje:

http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1854352_zahada-z-vychodneho-slovenska-v-80-rokoch-tam-mali-vykopat-upira

https://aktualne.atlas.sk/upiri-existuju/showbizz/svetove/

http://www.kpufo.eu/sk/index.php/zahady/88-22

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/relax/tehla-celusti-prevrtana-noha-strach-z-upirov-dohnal-nasich-predkov-k-mrzaceniu-mrtvol.html

http://vamp-lady.blog.cz/1002/vampirizmus-na-slovensku

http//krajinazahad.webnode.sk/products/upiry-na-zempline/

Zázračné studničky – Prešovský kraj 12.

23.10.2018

Miesto: Lutina Okres: Sabinov GPS : 49,174601N, 21,047805E Ľutina leží na južnom svahu Čergovského pohoria v doline potoka Ľutinka. Zjavenia sv. Mikuláša spôsobili, že sa Ľutina stala viac »

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Túto sériu článkov o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

NRSR schôdza zasadnutie

Rokovanie NRSR zbrzdila chyba, opozícia vyčíta koalícii hlasovanie s ĽSNS

23.10.2018 23:29

Spojenectvo s ĽSNS ako aj údajné dláždenie cesty šéfovi Smeru Robertovi Ficovi na Ústavný súd SR vyčíta opozícia vládnej trojke.

Peniaze, libra, dolár, euro

Brexit môže upchať hranice. Briti zvažujú dovoz na lodiach

23.10.2018 23:11

Na rokovaní britskej vlády zaznelo, že v v prípade neriadeného brexitu by potrebné potraviny a lieky mohli do krajiny voziť charterové lode.

eskalátor, pohyblivé schody

Pri poruche eskalátora sa zranilo 30 futbalových fanúšikov z Ruska

23.10.2018 23:03

Stupne eskalátora sa prepadli pravdepodobne v dôsledku preťaženia.

Alpy, hory, sneh, zima, Zugspitze

V Rakúsku pátrajú desiatky ľudí po dvoch českých horolezcoch

23.10.2018 22:47

Nezvestní sa v pondelok mali vybrať na najvyšší končiar pohoria Vysoké Taury - Hochalmspitze - v okrese Spittal an der Drau.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 178993x
Priemerná čítanosť článkov: 1556x

Autor blogu