Založ si blog

Záhady na Slovensku – nápisy

 

Nápisy.

 

Na Slovensku sa nachádzajú mnohé záhadné nápisy vytesané v skalách. Niektoré z nich sú:

 

Velestúr.

Velestúrske nápisy zdokumentoval v 60-tych 19-teho storočia bádateľ Slovenského národného múzea v Bratislave Pavol Križko.  Na ceste od Skalky k vrcholu Smrčníka našiel do čierna zvetraný kameň s nevýraznými runami. V spolupráci so sochárom Klemensom odliali povrch kameňa do sádry. Touto technikou sa im podarilo celý nápis opísať, no mnoho rokov s ním nikto nedokázal pohnúť. Až Antonín Horák vylúštil nápis takto: „rawá chlachawá rujáračá bohá lěsá“ = „hroby chovajú oráčov (roľníkov), bohom obete“. Tento jazyk je vraj praslovančinou balkánskeho pôvodu, z ktorého sa neskôr vyvinula dnešná slovenčina. Nápis nám oznamuje, že pod ním ležia ľudské obete neolitických roľníkov. Bolo by užitočné, keby archeológovia skúsili nájsť pochované telá a na ich organických zvyškoch otestovali vek pamiatky. Zhruba sa však dá usúdiť, že pochádza z druhej polovice 2. tisícročia pred našim letopočtom.

Križko sa v roku 1865 znovu vydal na Smrčník hľadať runy. Na vrchole Smrčníka ho zaujal kamenný útvar s kolmými a rovnými stenami. Povrch objektu bol členený do vydutín a zákutí. Tvorili ho ploché kamene poukladané na seba bez malty. Navrchu bola plošina (akoby na posvätný obrad). Pod machom sa objavili ryhy podobné písmu. Kriško sa teda pustil do nedočkavého oškrabávania, až nakoniec vykukol celý súvislý nápis Zachovanosť nápisu bola podobná ako pri prvom kameni, a tak si vyžiadal cez Maticu slovenskú opäť účasť sochára Klemensa, aby spolu urobili odliatok zo sadry. A aj tento nápis čakal až na Horákove rozlúštenie. Antonín Horák nápis rozlúštil takto: „priěchách sílián at maráně zrúímich krěměnitjá tě túr wi wsí á hrádáj biě hade pa túru dwiěstiě tě asmdst“ = „přispěchavší posila od Moravy ozrujinovavší pevnosti těch pohanů ve vsích aj ohradách, bije hady po Túrsku dvěstě těch osmdesát“. Jeden z preklad znie: ,,Prišla posila od moravy zroinujuc tych pohanov v osadach aj ohradach, bije hadov po tursku dvesto tych  osemdesiat.´´

Tretí nápis Križko objavil na malom úlomku pod dnešným Kremnickým Štósom, pod jeho severným skalným útvarom, zvaným Dievčia skala. Zlomok z Dievčej skaly čítal „Vesně bog…/ziart…“ , t.j. „Vesně bohyni …žiartvisko“.

 

Za svoj objav, prekreslenie po odliatí, za dešifrovanie nápisu sa mu dostalo málo vďačnosti, zato veľa urážok, osočovania a dokonca bol obvinený, že sám bol organizátorom výroby falzifikátu – teda nápisov

 

Zdroje:

http://www.tajnedejiny.sgo.sk/?cat=1&paged=5

http://www.pramen.info/c/43/ine-fakty-o-napisoch-na-velesture.htm

http://svetkuzielamagie.717.cz/duchovno-a-paranormalne-javy/vitajte-v-krajine-duchovna-a/slovenske-zahady-tajomne-napisy

 

Štangarígl

Záhadnosť pravidelných skalných hranolov na Štangarígli, týčiacich sa niekde až do šesťmetrovej výšky, znásobuje tajomný nápis, ktorého pôvod doteraz nie je jasne potvrdený. Pozoruhodné skalné bralá sa nachádzajú asi dva kilometre od Žibritova v okres Krupina. Na jednom z vyššie položených hranolov sa nachádzajú pravidelné vyhĺbeniny, ktoré vyzerajú ako znaky. Všimol si ich aj nadšený prírodovedný bádateľ Andrej Kmeť, ktorý okrem povolania kňaza zasvätil život skúmaniu prírody v tejto časti Štiavnických vrchov. Znaky sa mu zdali príliš pravidelné na to, aby ich vytvorila príroda, a podľa neho mohli byť výtvorom človeka. Niektoré zdroje uvádzajú, že nápis neskôr skúmali odborníci, ktorí dospeli k záveru, že ide o slovanskú verziu starokeltského písma, aká sa nikde inde neobjavila. Doktor Bukovinský nápis aj vylúštil a mal by znamenať „ Asboitov dom tu do navubo“, teda sa jedná o slovanský nápis, ktorý podľa interpretácie Dr. Bukovinského hovorí o spánku, alebo hrobe nejakého Asboita. Teória ako sa sem dostal hovorí, že prichádzajúce slovanské kmene si osvojili písmo jedného keltského kmeňa Kotínov, naučili sa ho a tak vznikol unikátny nápis – slovanská verzia starokeltského písma. Podľa iných by však mohlo ísť aj o prírodný výtvor, ktorý spôsobilo zvetrávanie, pretože drobné, pravidelne sa opakujúce priehlbinky kopírujú drobné pukliny v skale. Zatiaľ nikto presne nevie, čo to vlastne je a ako to vzniklo. Je to tajomstvo, ktoré čaká na svoje odhalenie,

 

Zdroje:

http://feminity.zoznam.sk/c/881110/tajomne-skalne-stlpy-vytvorila-sopka

http://ziar.dnes24.sk/tip-na-vylet-stangarigel-tajomny-napis-na-sklale-53849

http://cestydobs.blogspot.sk/2011/03/z-krupiny-cez-zibritov-sv-anton-po_20.html

 

Branisko

Lokalita Branisko sa nachádza na bočnom hrebeni Čergova, medzi obcami Bogliarka a Kríže. Branisko a tajuplné nápisy nájdeme približne jeden kilometer pod obcou Kríže, na samotnom vrchole hrebeňa. V mapách sa stretneme aj s pomenovaním miesta „Na Holíči“. Samotné nápisy sa nachádzajú na veľkom kamennom bloku z pieskovcových bridlíc. Miesto výskytu nápisov je charakteristické tým, že svahy po oboch stranách sú pomerne strmé a podobné kamenné bloky sa v blízkosti nevyskytujú. Pravdepodobne prvá zmienka o týchto nápisoch sa objavila v Letopise Matice Slovenskej z roku 1848. Jozef Božetěch Klemens sa zmieňuje o stretnutí s vojakom v Prahe, ktorý mu rozprával s starých nápisoch „u Bardejova v Boglárském chotáru na lukách v lese“.

Pravý význam týchto nápisov už asi nikdy nespoznáme. Môžeme sa teda len domnievať. Podľa jednej z hypotéz to môžu byť znaky vytesané za vlády Márie Terézie. V tom čase sa vykonávala výšková nivelizácia Habsburskej monarchie. Keď si číslo 1340 vynásobíme dĺžkou lakťa (60 cm), dostaneme výsledok rovnajúci sa približnej nadmorskej výške lokality. Ďalšia z hypotéz hovorí to, že ide o znaky a symboly banských prospektorov hľadajúcich ložiská rúd (znak v tvare archaického kľúča je údajne znakom prútikárov), kremičitých pieskov a zásob dreva, keďže v oblasti bolo rozvinuté aj sklárstvo.

Nech je už pravda akákoľvek, pravdepodobne sa ju nikdy nedozvieme. Sami si vyberte, ktorá verzia sa vám páči viac.

 

Zdroje:

https://www.geocaching.com/geocache/GC5RPB6_tajomstvo-napisov-na-banisku?guid=39885d4a-6046-4b4a-94cb-df7b4d865577

http://www.kpufo.eu/

 

 

Údolie obrov

Údolie obrov nachádzame pod Hermanovskými skalami blízko obce Hermanovce nad Topľou, v okrese Vranov nad Topľou v Prešovskom samosprávnom kraji. Tu sa nachádza aj Písaný alebo Rajzovaný kameň, ktorý v minulosti dosahoval dvojnásobok svojich dnešných rozmerov. Z kameňa bolo ťažené, no po náleze nápisu na boku kameňa bola táto ťažba zastavená. V nápise sa nachádza písmeno A s lomenou prepážkou, ktorú ako jediní používali Rimania, preto historici predpokladajú, že nápis je dôkazom prítomnosti vojakov pod vedením Marka Aurélia, ktorého iniciály boli vytesané do skaly. Niektoré nápisy boli identifikované do čias Napoleona.

 

Zdroje:

http://geopark-dubnik.webnode.sk/geolokality/udolie-obrov/

http://geopark-dubnik.webnode.sk/geolokality/udolie-obrov/

 

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 145004x
Priemerná čítanosť článkov: 1261x

Autor blogu