Založ si blog

Záhady na Slovensku – samovznietenie

 

Samovznietenie.

Prípadov samovznietenia bolo v dvadsiatom storočí zdokumentovaných okolo 40. Záhadný fenomén je známy už od stredoveku, keď bol považovaný za boží trest. Doteraz nie je jednoznačne vedecky vysvetlený. Aj na Slovensku poznáme niekoľko prípadov.

Jedným z nich je uhorené telo bezdomovca, ktoré našli v jeho prístrešku. Zaujímavé bolo, že mal spopolnenú panvovú kosť aj stehenné kosti.Svalstvo bolo prakticky nedotknuté. Okolo neho boli plastové fľaše, či handry, ale tie nezhoreli. Oheň musel vzniknúť „v ňom“. Teplota pri spopolnení musela pritom presiahnuť tisíc stupňov. Za akých okolností muž uhorel nikdy nezistili.

Na Slovensku poznáme ešte prípad zo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Zhorela dvojica milencov v aute. Interiér auta bol nepoškodený, zatiaľ čo telá boli zuhoľnatené na prášok. Stalo sa to neďaleko Košíc a rýchlosť akou proces prebehol je šokujúca – obete sa ani nepokúsili z horiaceho pekla utiecť.

Posledný je zo začiatku roka 2011. Hasiči našli na jar v jednom z bytov na Krížnej ulici v Bratislave zhorené telo starenky Márie (86). Ako zahynula? To nik nevie. Štyri hodiny predtým s ňou hovorila susedka a nič zvláštne si nevšimla. Podľa hasičov, ktorí videli pozostatky starenky ako prví, niektoré časti tela obete museli horieť tak intenzívne, že boli spopolnené podobne ako pri kremácii.Celý byt bol však ohňom nedotknutý. Nábytok či Máriine papuče oheň vôbec nezasiahol. Žena sedela dva metre od vypnutého sporáka. V byte sa nenašli cigarety ani sviečky. Na mieste nebol žiadny zdroj ohňa, ani horľavina.  Byt bol zamknutý zvnútra a ani pitva nič nezistila. Nad prípadom si údajne lámali hlavu policajti aj experti celé mesiace, na nič však oficiálne nedošli. Neoficiálne však naznačujú jednu možnosť – samovznietenie.

 

Zdroje:

http://www.topky.sk/cl/10/1288363/Zahadna-smrt-starej-Bratislavcanky–islo-o-samovznietenie–

http://www.pluska.sk/slovensko/krimi/slovenske-akty-x-mariino-telo-vzblklo-samo.html

http://www.stopfajceniu.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=WebPage&DocumentID=10593

http://www.kpufo.cz/oblasti/psy/shc/s_cr8.htm

http://zahradnicek.blog.sme.sk/c/271482/Zahada-samovznietenia-cloveka.html

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 145001x
Priemerná čítanosť článkov: 1261x

Autor blogu