Založ si blog

Záhady na Slovensku – podzemie

 

Podzemné chodby.

K zaujímavostiam Slovenska nepochybne patria podzemné chodby v našich mestách.

Podzemie Trnavy vyzerá vraj ako ementál a tajné chodby sa križujú nie len navzájom, ale aj nad sebou vo dvoch až troch úrovniach. Známi je prípad rekonštrukcie Zeleného domu v 70. rokoch minulého storočia. Robotníci sa prepadli aj s miešačkou do podzemia a tu sa ešte voda z prevrátenej miešačky okamžite stratila v pukline na podlahe. Pri výkopových prácach v cukrovare zas robotníci objavili vyše tri metre širokú a rovnako vysokú klenutú chodbu s vyjazdenými koľajami a a ryhami v stenách od osí vozov pri ich vyhýbaní. Dĺžka chodby bola po zával asi šesťsto metrov. Spod závalu vraj trčali nohy kostry v mníšskom habite a ruka, ktorá zvierala mešec s mincami. Keďže neboli peniaze na ďalší prieskum, archeológovia vstup do chodby zabetónovali. Pravdepodobne to bola hlavná tajná chodba od kláštora Klarisiek do Kamenného mlyna. V roku 1534, keď Ostrihomská kapitula po úteku pred Turkami sídlila v Trnave, bol mlyn hlavnou zásobárňou múky pre mesto. Magistrát dokonca mlyn aj vyzbrojil delami na odrazenie prvého útoku. Potom mali byť zásoby obilia a múky prevezené podzemím na konských povozoch do mesta, alebo ďalšou chodbou k jezuitom do opevneného bielokostoleckého kaštieľa.

Aj Čachtické katakomby sú opradené množstvom legiend. Rozsiahly labyrint podzemných chodieb je vraj pod celou obcou i jej okolím. Mýty, tradované generáciami, spájajú chladné miesta pod zemou s mučením dievčat, nálezmi kostí neznámych obetí, únikovými cestami grófky Bátoriovej, ale aj úkrytmi pred nájazdami  tureckých vojsk. Katakomby vznikli minimálne v šestnástom storočí. Stavali sa najmä po bitke pri Moháči. Vtedy nastalo obrovské drancovanie a marenie ľudských životov na Považí. Chodbami sa poprepájali aj pivnice, ktoré pôvodne slúžili na uskladnenie potravín a vína. Podzemné priestory boli vykopané do žltej hliny – spraše, mali hladké steny, kde-tu vyzdobené románskymi a gotickými klenbami. Chodbový labyrint ani zďaleka neohraničuje hranice obce.  Katakomby mali pred stovkami rokov Čachtice poprepájať aj so vzdialeným Novým Mestom nad Váhom, Očkovom, Vrbovým.

V Krupine  sú podzemné chodby skoro pod celým historickým centrom. Ich smery a dĺžka sú dodnes zahalené tajomstvom.  Sú takmer pod každým domom. Niektorí hovoria, že chodby v stredoveku viedli aj na asi dva kilometre vzdialenú Vartovku, či dokonca na ešte vzdialenejší Čabraďský hrad. Nikto nevie presne povedať kedy chodby vznikli a na čo slúžili. Pravdepodobne na skladovanie potravín,alebo ako úkryty, či zásobárne počas tureckých nájazdov. Najnovšie údaje hovoria, že najstaršia pivnica mohla vzniknúť v roku 1444. Prvé archívne materiály sú až zo 17. storočia. Čo vieme s určitosťou, nebudovali ich naraz. Ľudia ich rozširovali postupne. Veľké pivnice pod námestím taktiež zostávajú dodnes záhadou. Historicky je však doložené, že v jednej z nich, pod starou radnicou, mučili bosorky. Nikde inde na Slovensku neupálili toľko stríg ako tu. Prvé procesy sa začali v roku 1620, dokopy ich bolo viac než štyridsať. Traduje sa, že poslednú bosorku v Európe upálili v roku 1741 práve v Krupine. Podzemné chodby a pivnice už v minulosti prekvapili obyvateľov, keď sa znenazdania kdesi zjavil otvor do zeme. Napríklad v 80. rokoch minulého storočia pri výstavbe obchodného domu v centre sa do podzemia prepadol báger.

Pavučinami banských diel je hojne poznačená najmä Banská Štiavnica. Množstvo vertikálnych šácht a horizontálnych štôlní sa nachádzalo takmer v každom dome. Nielen „strieborná“ Štiavnica, ale aj „zlatá“ Kremnica bola pretkaná štôlňami a šachtami. Ďalším známym miestom s bohatým podzemím je Rožňava. V okolí starej radnice i pod ňou sú podzemné priestory, ktoré boli pospájané aj     s inými chodbami. Niektoré majú až tri podzemné podlažia a siahajú do hĺbky pätnásť metrov.

Podzemnými útvarmi sa môžu pochváliť aj ďalšie slovenské mestá  napr. Košice, Hlohovec, Plešivec,  Banská Bystrica, Holíč.

 

Zdroje:

http://naszvolen.sme.sk/c/5692432/tajomne-podzemie-pod-krupinou-laka-domacich-aj-turistov.html

http://www.hlavnespravy.sk/krupina-prepadavajuce-sa-pivnice-pod-radnicou-asi-zasypu/102033

http://nastrencin.sme.sk/c/6517276/kilometre-katakomb-spajaju-mesta-aj-obce.html

http://www.vypadni.sk/sk/cachticke-podzemie

http://nasatrnava.sme.sk/c/4866758/zahada-tajnych-chodieb-ostava-nerozlustena.html

http://nastrencin.sme.sk/c/5284474/cachticke-podzemie-v-minulosti-skryvalo-ludi-a-mozno-aj-jantar.html

http://www.cas.sk/clanok/247180/tajomny-objav-v-zemi-nasiel-zdeno-tajne-chodby-krvavej-batoricky/

http://www.trnavskyhlas.sk/c/3108-nasla-sa-tajna-chodba-z-trnavy-do-kamenaca-mrtvy-mnich-s-mescom-zlata.htm

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 145002x
Priemerná čítanosť článkov: 1261x

Autor blogu