Založ si blog

Záhady na Slovensku – podzemie

 

Podzemné chodby.

K zaujímavostiam Slovenska nepochybne patria podzemné chodby v našich mestách.

Podzemie Trnavy vyzerá vraj ako ementál a tajné chodby sa križujú nie len navzájom, ale aj nad sebou vo dvoch až troch úrovniach. Známi je prípad rekonštrukcie Zeleného domu v 70. rokoch minulého storočia. Robotníci sa prepadli aj s miešačkou do podzemia a tu sa ešte voda z prevrátenej miešačky okamžite stratila v pukline na podlahe. Pri výkopových prácach v cukrovare zas robotníci objavili vyše tri metre širokú a rovnako vysokú klenutú chodbu s vyjazdenými koľajami a a ryhami v stenách od osí vozov pri ich vyhýbaní. Dĺžka chodby bola po zával asi šesťsto metrov. Spod závalu vraj trčali nohy kostry v mníšskom habite a ruka, ktorá zvierala mešec s mincami. Keďže neboli peniaze na ďalší prieskum, archeológovia vstup do chodby zabetónovali. Pravdepodobne to bola hlavná tajná chodba od kláštora Klarisiek do Kamenného mlyna. V roku 1534, keď Ostrihomská kapitula po úteku pred Turkami sídlila v Trnave, bol mlyn hlavnou zásobárňou múky pre mesto. Magistrát dokonca mlyn aj vyzbrojil delami na odrazenie prvého útoku. Potom mali byť zásoby obilia a múky prevezené podzemím na konských povozoch do mesta, alebo ďalšou chodbou k jezuitom do opevneného bielokostoleckého kaštieľa.

Aj Čachtické katakomby sú opradené množstvom legiend. Rozsiahly labyrint podzemných chodieb je vraj pod celou obcou i jej okolím. Mýty, tradované generáciami, spájajú chladné miesta pod zemou s mučením dievčat, nálezmi kostí neznámych obetí, únikovými cestami grófky Bátoriovej, ale aj úkrytmi pred nájazdami  tureckých vojsk. Katakomby vznikli minimálne v šestnástom storočí. Stavali sa najmä po bitke pri Moháči. Vtedy nastalo obrovské drancovanie a marenie ľudských životov na Považí. Chodbami sa poprepájali aj pivnice, ktoré pôvodne slúžili na uskladnenie potravín a vína. Podzemné priestory boli vykopané do žltej hliny – spraše, mali hladké steny, kde-tu vyzdobené románskymi a gotickými klenbami. Chodbový labyrint ani zďaleka neohraničuje hranice obce.  Katakomby mali pred stovkami rokov Čachtice poprepájať aj so vzdialeným Novým Mestom nad Váhom, Očkovom, Vrbovým.

V Krupine  sú podzemné chodby skoro pod celým historickým centrom. Ich smery a dĺžka sú dodnes zahalené tajomstvom.  Sú takmer pod každým domom. Niektorí hovoria, že chodby v stredoveku viedli aj na asi dva kilometre vzdialenú Vartovku, či dokonca na ešte vzdialenejší Čabraďský hrad. Nikto nevie presne povedať kedy chodby vznikli a na čo slúžili. Pravdepodobne na skladovanie potravín,alebo ako úkryty, či zásobárne počas tureckých nájazdov. Najnovšie údaje hovoria, že najstaršia pivnica mohla vzniknúť v roku 1444. Prvé archívne materiály sú až zo 17. storočia. Čo vieme s určitosťou, nebudovali ich naraz. Ľudia ich rozširovali postupne. Veľké pivnice pod námestím taktiež zostávajú dodnes záhadou. Historicky je však doložené, že v jednej z nich, pod starou radnicou, mučili bosorky. Nikde inde na Slovensku neupálili toľko stríg ako tu. Prvé procesy sa začali v roku 1620, dokopy ich bolo viac než štyridsať. Traduje sa, že poslednú bosorku v Európe upálili v roku 1741 práve v Krupine. Podzemné chodby a pivnice už v minulosti prekvapili obyvateľov, keď sa znenazdania kdesi zjavil otvor do zeme. Napríklad v 80. rokoch minulého storočia pri výstavbe obchodného domu v centre sa do podzemia prepadol báger.

Pavučinami banských diel je hojne poznačená najmä Banská Štiavnica. Množstvo vertikálnych šácht a horizontálnych štôlní sa nachádzalo takmer v každom dome. Nielen „strieborná“ Štiavnica, ale aj „zlatá“ Kremnica bola pretkaná štôlňami a šachtami. Ďalším známym miestom s bohatým podzemím je Rožňava. V okolí starej radnice i pod ňou sú podzemné priestory, ktoré boli pospájané aj     s inými chodbami. Niektoré majú až tri podzemné podlažia a siahajú do hĺbky pätnásť metrov.

Podzemnými útvarmi sa môžu pochváliť aj ďalšie slovenské mestá  napr. Košice, Hlohovec, Plešivec,  Banská Bystrica, Holíč.

 

Zdroje:

http://naszvolen.sme.sk/c/5692432/tajomne-podzemie-pod-krupinou-laka-domacich-aj-turistov.html

http://www.hlavnespravy.sk/krupina-prepadavajuce-sa-pivnice-pod-radnicou-asi-zasypu/102033

http://nastrencin.sme.sk/c/6517276/kilometre-katakomb-spajaju-mesta-aj-obce.html

http://www.vypadni.sk/sk/cachticke-podzemie

http://nasatrnava.sme.sk/c/4866758/zahada-tajnych-chodieb-ostava-nerozlustena.html

http://nastrencin.sme.sk/c/5284474/cachticke-podzemie-v-minulosti-skryvalo-ludi-a-mozno-aj-jantar.html

http://www.cas.sk/clanok/247180/tajomny-objav-v-zemi-nasiel-zdeno-tajne-chodby-krvavej-batoricky/

http://www.trnavskyhlas.sk/c/3108-nasla-sa-tajna-chodba-z-trnavy-do-kamenaca-mrtvy-mnich-s-mescom-zlata.htm

Záhady na Slovensku – M. R. Štefánik

28.02.2017

Smrť M.R.Štefánika: Do trojmotorového dvojplošníka Caproni 450 nastúpil Štefánik na letisku Campoformido pri severotalianskom Udine v nedeľu 4. mája 1919 o 8. hodine. Po troch hodinách viac »

Záhady na Slovensku – Pixida

27.02.2017

Pixida: Pôvod pyxidy, vzácnej škatuľky zo slonovinovej kosti, nájdenej v Čiernych Kľačanoch, je dodnes nevysvetlený. Slonovina a výrobky z nej boli v staroveku viac hodnotené ako zlato. viac »

Záhady na Slovensku – Robinson

25.02.2017

Bratislavský Robinson: Karl Jetting, nazývaný aj bratislavský Robinson, je atrakciou, ktorou sa metropola Slovenska pýši už roky. Zachované písomnosti však jeho existenciu jednoznačne nedokazujú. viac »

Vladimír Mečiar

OKS podala ďalšie trestné oznámenie na expremiéra Mečiara

26.07.2017 18:05

Občianska konzervatívna strana (OKS) podala ďalšie trestné oznámenie na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michala Kováča.

Germany Heavy Rain

Európu trápia búrky a záplavy

26.07.2017 17:50

Takmer tridsať ľudí hospitalizovali na východe Rumunska pre zranenia spôsobené silnými búrkami s krúpami. V Nemecku pre búrky a záplavy spevňujú hrádze.

Graf, ekonomika

Banky mierne zmenili odhad rastu Slovenska

26.07.2017 17:49

Analytici komerčných bánk mierne upravili svoj výhľad vývoja slovenského hospodárstva. Na tento rok aktuálne predpokladajú rast 3,2 %.

policia, odchodo do madarska,

Polícia v Jarovciach zadržala 11 migrantov aj prevádzača

26.07.2017 17:07

Polícia v bratislavských Jarovciach zastavila dodávku s rakúskym evidenčným číslom, v ktorej odhalila 11 migrantov. Podozrivý z prevádzačstva je 38-ročný Slovák.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 74865x
Priemerná čítanosť článkov: 1054x

Autor blogu