Založ si blog

Záhady na Slovensku – megality

 

Megality.

 

Megality sú zvislo do zeme zasadené kamenné bloky, často je ich viac usporiadaných do kruhu a tvoria tzv. kromplech. Samostatne stojacim sa hovorí aj menhiry.

Len málokto azda vie, že aj Slovensko má svoj „Stonehenge“. Svätyňa sa nachádzala na okraji mesta Holíč na západnom Slovensku, na juhozápadnom svahu pieskovej duny.

V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa v Holíči stavalo sídlisko. Pri hĺbení základov narazili robotníci na obrovské štvor- až šesťmetrové kamene. Na koncoch boli opracované, na niektorých sa našli aj primitívne kresby. Najvýraznejšie sú vyobrazenia nástrojov (kováčske aj poľnohospodárske nástroje), ľudská postava a vyobrazenie boha.. Pozoruhodné sú pritom nielen tvary kameňov, dekorácia – symboly na nich, ale aj ich dispozícia v objekte. Z nej vyplýva, že pri stavbe svätyne sa vychádzalo z magického princípu. Ústredný idol je symbol hlavného božstva – boha hromu, ktorý má okolo seba osem obetných kameňov a okolo nich je 16 ďalších kameňov, ktoré sú zoradené v skupinách.

Autor objavu, PhDr. Rudolf Irša, o nich napísal už niekoľko kníh. Že ide o skutočné opracované kultové kamene (megality), potvrdil aj uznávaný francúzsky bádateľ, špecialista na megalitické pamiatky  prof. Charles-TanguyLeRoux z francúzskeho Národného centra pre vedu a výskum. Znaky na kameňoch by podľa LeRouxa mohli zapadať do obdobia konca doby bronzovej a začiatku železnej. Holíčske megality sú pamiatkou na doteraz neznámu kultúru na Slovensku.

Rekonštrukcia objektu narážala po dlhú dobu na ťažkosti spôsobené jeho čiastočným zničením počas výstavby sídliska a prekážkami, ktoré výskumu kládlo miestne archeologické pracovisko. Dalo súhlas k stavbe v tejto časti sídliska bez požiadavky archeologického prieskumu terénu. Po mnohých rokoch sa však objavil prameň, ktorý priniesol vysvetlenie situácie do začiatku výstavby sídliska. Tým prameňom sú letecké, resp. satelitné snímky terénu vyhotovené do roku 1988. Tie objasňujú najmä dispozíciu kameňov v tej svätyni, z ktorej sa podarilo zachrániť takmer všetky kamene a ktoré sú dnes umiestnené v lapidáriu v centre mesta za múzeom fajansy.

Opracované kamene sa však už našli aj na inom mieste Slovenska, konkrétne na Silickej planine pri Ardovskej jaskyni. Obrovské vápence sú opracované na hranoly. Ich objaviteľom bol jaskyniar Samuel Máté, ktorý povedal:  „Boli úplne obrastené machom, trochu som ich vyčistil. Domnievam sa, že to môže byť oltárny kameň. Hrúbka kameňa je asi pol metra, šírka meter a dĺžka asi meter dvadsať. Myslím si, že je to wetternsteinský vápenec, obrábaný nejakým tvrdým kameňom.“

Približne 15 kilometrov od jeho nálezu našiel podobné kamene aj druhý jaskyniar Zoltán Jerg. Tu na Koniarskej planine nad obcou Gemerský Sad sa našli zaujímavé vytesané kamene. Kto ich tesal, prečo, sa nevie.

Odpoveď na otázku prečo sú obrovské kamene na týchto planinách a odkiaľ sa vzali, nepoznajú ani archeológovia.Alexander Botoš, archeológ z Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote povedal: ,„Nič podobné som ešte nevidel. Čo však môžem s určitosťou povedať je, že určite nepochádzajú z nejakého stredovekého zaniknutého hradu alebo stredovekého kostola, na to sú príliš obrovské.“

Zo západu Európy smerom na východ sa výskyt megalitov zmenšuje. Roztrúsené obrovské menhiry nájdeme na viacerých miestach ešte aj v susedných Čechách. Sú to zväčša samostatne stojace opracované kamene, kolmo zapustené do zeme. Na niektorých sa našli aj prehistorické rytiny. Na Slovensku sa nachádzajú pravdepodobne najvýchodnejšie položené megalitické stavby v strednej Európe.

Dodatok: Historici a  archeológovia nemajú jednotní názor na naše megality. Nie je vždy pravda čo hovorí väčšina. Je už na čitateľovi, ak ho to zaujalo, aby si zistil ďalšie informácie.

 

Zdroje:

http://www.megalit.szm.com/

http://irsa.blgz.cz/Slovenske-Stonehenge.html

Viac tu: http://slovensko-v-zahadach2.webnode.sk/megality-v-holici/

http://slovensko-v-zahadach2.webnode.sk/megality-v-holici/

http://www.oskole.sk/?id_cat=8&clanok=9760

http://www.blackfox.estranky.sk/clanky/tajomne-miesta-na-slovensku/tajomne-miesta-na-slovensku.html

http://gemer.korzar.sme.sk/c/6614525/v-slovenskom-krase-objavili-zahadne-kamene.html

Záhady na Slovensku – Meč „exkalíbur“

11.12.2023

Aj my sme mali legendárnych veľmožov, o ktorých sa píše v kronikách – Pribinu, Rastislava, Svätopluka. Z tohto obdobia sa našlo množstvo vzácnych vykopávok . Ani jednej nalez sa však nemôže zapísať do histórie ako legendárny meč kráľa Artuša. Legenda hovorí, že sa Svätopluk pred svojou smrťou utiahol medzi pustovníkov pod Zoborom. Predtým zabil svojho koňa [...]

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

forró, fico, galanta

Člen predsedníctva Aliancie: Pellegriniho podporil len Forró, nie celá strana. Inak sa to čítať nedá

29.03.2024 12:00

Szabolcs Mózes pre Pravdu uviedol, že ich rozhodnutie Krisztiána Forróa zaskočilo.

Jaroslav Naď

Naď: Najväčšou výzvou pre NATO bude odolať dezinformačným útokom

29.03.2024 11:47

Podľahnutie premysleným kampaniam, na ktoré je podľa štatistík Slovensko náchylné, môže podľa Naďa oslabiť celkovú dôveru v NATO a Alianciu samotnú.

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Juhozápad Grécka zasiahlo silné zemetrasenie, evakuovali školy. Otrasy cítili aj Atény

29.03.2024 11:04, aktualizované: 12:41

Obyvatelia regiónu Olympia hovorili o veľmi silných otrasoch.

Poľsko, NATO

Odborníci: Jednostranným vyslaním vojakov sa nestane celé NATO účastníkom vojny

29.03.2024 10:25

Na zatiaľ nepublikovanú správu nemeckých odborníkov sa odvoláva agentúra DPA.