Založ si blog

Záhady na Slovensku – poklad

 

Jánošíkov poklad.

 

Jánovi Mičovskému (56), rodákovi zo Zvolena sa po 300 rokoch  podarilo ako prvému vysvetliť slová Jánošíka, ktoré vyslovil tesne pred smrťou počas súdu v Liptovskom Mikuláši 16.-17. marca 1713. Text výpovede sa síce stratil, ale v 19. storočí Janko Kráľ urobil odpis vtedy ešte zachovaného dokumentu. Ten je uschovaný v národnom archíve v Martine, ako hodnoverný dôkaz

Jedna z otázok na neho bola, kde je jeho skrýša. On odpovedal, že je  tam, ako sa ide z Jablonky do Klenovca cez Cisárske vrchy. Táto veta zostala 300 rokov nepovšimnutá. Možno jedným z dôvodov bolo, že Klenovec bol ako miesto, kde Jánošíka chytili, jasný. Cisárska hoľa taká jasná nebola, ale vedeli sme, že existuje Cisársky vrch nad osadou Drahová. Chýbala však tá koncovka. Odkiaľ vyrážal. Jabloniek je na Slovensku veľa, ale v tomto kraji, ako keby nebola žiadna. Podarilo sa však zistiť, že Jablonka tam bola, ale zanikla. Zostali po nej miestne názvy. Jánošíkova veta tak dostala reálny miestopisný zmysel. V jeho vete je napísané, že tá skrýša sa nachádza vedľa buka, kde stojí aj jedľa. Na buku je vysekaná ruka a tam má svoju skrýšu. V tejto lokalite mohol skryť dukáty, alebo iné dôležité veci.

Za obcou Hrochoť je Jánošíkova skala je masívne skalnaté bralo vulkanického pôvodu, vysoké približne 30 metrov a dlhé 200 metrov. V jej bočnej časti sa zachovala kotlovitá priehlbina a zároveň jaskyňa, nazývaná Abčiná. Podľa povesti si slovenský zbojník Juraj Jánošík práve do Abčinej ukrýval svoje poklady spúšťajúc sa zhora do jaskyne na lane.

Podľa druhej povesti ukryl Jánošíkové cennosti istý baník na jeho príkaz v lokalite Peňažná, pod vrchom Chom, neďaleko Kremnice. Miesto označuje vysoký kríž viditeľný už z diaľky, no bohatstvo ešte nikto nenadobudol.

Iné povesti vravia že sa truhlica s korisťou skrýva v jaskyni vo vápencovom vrchu Korbeľka na Považí, neďaleko obce Gombáš. Dostať sa k nálezu nie je jednoduché. Znalcami odporúčaný algoritmus znie takto:                                                                                                Choď na také miesto v Korbeľke, odkiaľ budeš vidieť dvere na troch krčmách (stankovská, ľubochnianska a gombášska) a dvere dvoch kostolov (Stankovany, Gombáš), a pod tebou je miesto, kde je jaskyňa a v nej je uložený Jánošíkov poklad. Vstup do jaskyne je zakrytý zemou a treba ju odkopať a odhádzať.

Je ešte veľa povestí, v ktorých sa hovorí o miestach, kde Jánošík ukryl svoj poklad. Ak by ste v zemi hľadal dukáty a zlato, zrejme by kopanie bolo márne. Ale keby ste hľadali na Slovensku miesta, ktoré majú svoju magickú silu, možno sú to práve tieto.

V konkrétom období, v odľahlej hornatej krajiny a podľa zaznamenaných výpovedí o Jánošíkovom zbíjaní, nemohlo byť  zbojníčenie moc výnosné. Ale po smrti Jánošíka vznikli aspoň pekné povesti o jeho pokladoch a máme na Slovensku o jednu záhadu viac.

 

Zdroje:

http://bystrica.dnes24.sk/prekvapujuci-objav-poslanca-micovskeho-objavil-som-skrysu-janosika-150465

http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/janosikov-poklad#.WEHnOdLhDIU

http://www.echoviny.sk/spravy/v-klenovci-janosika-chytili-v-utekaci-nasli-jeho-poklad/

http://bbonline.sk/zaujimave_miesta/janosikova-skala/

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 145003x
Priemerná čítanosť článkov: 1261x

Autor blogu