Založ si blog

Záhady na Slovensku – opevnenie

 

Bíňa – opevnenie

 

So vznikom i existenciou Bíne je spojené veľké množstvo legiend. Niektoré z príbehov sú iba vymyslenými rozprávkami, no iné sa skutočne stali a mnohé z nich dodnes nedajú vedcom spávať. Viaceré legendy sa týkajú mohutného opevnenia Bíne, ktoré je dodnes záhadou aj pre súčasných archeológov. Obrovská sústava troch mohutných valov a priekop obopínala kedysi plochu 110 hektárov.  Opevnenie v takomto rozsahu neexistuje v celej Panónskej panve. Jeho tvar je výnimočný a mohutnosť extrémna .Valy pôvodne tvorili tri prstence navŕšenej zeminy rôznej veľkosti s jedným centrom, napojené kolmo na Hron. V dĺžke päť kilometrov dodnes chránia vyše sto hektárov zeme, vrátane súčasného bíňanského osídlenia. Aj dnes možno tušiť monumentalitu opevnenia za zachovanými, až desať metrov vysokými a naspodku až dvadsaťosem metrov širokými valmi. Pozostatky tohto opevnenia je dodnes vidieť na severnom okraji obce.

Kto a prečo ich vybudoval, stále nie je celkom jasné. O ich pôvode rozmýšľal už Matej Bel a doposiaľ vzniklo niekoľko teórií.

Podľa amatérskych a romantických bádateľov ide o pozostatky rímskeho tábora, v ktorom cisár Markus Aurelius písal svoje filozofické dielo Hovory k sebe samému a kde vysmädnuté légie zachránil zázračný dážď vymodlený prvými kresťanmi v rímskom vojsku. Naznačujú to zemepisné údaje kde sa mali odohrať tieto udalosti. (dolný Hron, nad Hronom) No najmä z vojenského hľadiska tej doby to bola  mimoriadne výhodná strategická poloha.

Podľa inej legendy obrovské opevnenie vybudovali Kelti, či Avari. V Bíni sa jeho zvyškom dodnes hovorí avarské valy.

Doterajšie vedecké poznatky hovoria, že valy mohli vzniknúť v 10. storočí. Historici predpokladajú, že opevnenie poslúžilo vojenským zámerom kráľa Štefana v boji proti maďarskému pohanskému veľmožovi Kopáňovi.

Výskum opevnenia, ktoré nemá v strednej Európe obdobu, nie je definitívne ukončený a jeho datovanie sa upresňuje. Archeológia a história si kladú otázky – prečo vzniklo takéto zvláštne opevnenie a prečo práve na tomto mieste?

 

 

Zdroje:

http://www.teraz.sk/regiony/bina-obec-legendy-historia-pamiatky/49340-clanok.html

http://www.hradiska.sk/2011/10/bina.html

http://snn.sk/hlboke-velkomoravske-korene/

http://www.hlavnespravy.sk/bina-podla-vedcov-je-obec-a-jej-okolie-archeologickym-rajom/109693

http://www.lenposlovensku.sk/clanok/645/bina-zemne-opevnenie

https://sk.wikipedia.org/wiki/B%C3%AD%C5%88a

 

Záhady na Slovensku – Meč „exkalíbur“

11.12.2023

Aj my sme mali legendárnych veľmožov, o ktorých sa píše v kronikách – Pribinu, Rastislava, Svätopluka. Z tohto obdobia sa našlo množstvo vzácnych vykopávok . Ani jednej nalez sa však nemôže zapísať do histórie ako legendárny meč kráľa Artuša. Legenda hovorí, že sa Svätopluk pred svojou smrťou utiahol medzi pustovníkov pod Zoborom. Predtým zabil svojho koňa [...]

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Šokujúci rozchod po 30 rokoch. Babiš s manželkou Monikou oznámili koniec vzťahu

19.04.2024 18:06

Ubezpečili, že ich rodinné väzby zostanú aj kvôli deťom pevné.