Založ si blog

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 3.

 

Miesto: Šurany – Studnička v kaplnke Nepoškvrnenej Panny Márie

Okres: Nové Zámky

GPS: 48,092220° N,  18,194628° E

 

Údajne prišla silná búrka, pri ktorej sa vyvrátil veľký strom. V priehlbine po koreňoch začala vyvierať voda a vytvorila sa studničku. Raz sa istá dievčina pozrela do tejto studničky a uvidela podobu Panny Márie. Bohabojní obyvatelia na počesť Panny Márie studničku vykopali, upravili a postavili na tomto mieste malú kaplnku.

Zaujímavosťou je, že tu stáli kaplnky dve. Ako to už býva, Šurančania chceli mať vlastnú kaplnku a Kostolnosečania tiež. Aj ich poloha charakterizovala „dobré“ vzťahy medzi susedskými obcami – kaplnky stáli k sebe chrbtom. Neskôr bola však tá šurianska zbúraná aby sa ukončili večné spory o zázračnú vodu. Studnička je dnes pod oltárom a prístup k nej je zvonka. Dvierka sú však zamknuté.

Kaplnku nájdeme smerom na Úľany nad Žitavou. Pred prechodom cez železničnú trať je vidieť kaplnku po ľavej strane v skupine stromov.

 

V Šuranoch, časti Nitriansky Hrádok, pri rieke Nitra sa nachádza zemné hradisko Zámeček. Patrí medzi najväčšie archeologické náleziská v strednej Európe a je právom nazývané „Slovenskou Trójou“. Vzácnym nálezom je plastika sediacej ženy „Hrádockej Venuše – Magna Mater“. Nájdete tu 7 informačných tabúľ o živote v Zámečku a o Hrádockej Venuši.

 

Zdroj:

http://www.zitava.sk/folklor-povesti-a-povery/studnicka-v-suranoch

12

Záhady na Slovensku – Spišský hrad

20.09.2017

Spišský hrad má tiež svoje záhady. Pri výskumných prácach, ktoré sa začali ešte v r. 1969, objavili pod stovkami ton sutín základy priestrannej veže s mimoriadne hrubými stenami. /miestami viac »

Záhady na Slovensku – upíri

19.09.2017

Upír alebo vampír je démonická bytosť, ktorá má pravdepodobne korene slovanskom prostredí.. Protivampiristické praktiky sa u Slovanov začali uplatňovať až od prechodu k pochovávaniu nespálených viac »

Záhady na Slovensku – dýky a meče

15.09.2017

Najznámejší nalez z pravekej lokality v obci Gánovce je časť lebky neandertálca vyplnený travertínom. Ale nebol to jediný zaujímavý nález. Unikátna zrubová kultová studňa odkrytá v viac »

trump, lavrov, usa

Lavrovovi sa Trumpov prejav páčil, hnevá sa skôr na Obamu

20.09.2017 22:59

Šéf ruskej diplomacie vidí v Trumpovej administratíve "zodpovedných ľudí".

Katalánsko, Artur Mas

V Katalánsku sa zatýkalo, na protest demonštrujú tisíce ľudí

20.09.2017 22:19

Polícia sa snaží zabrániť výtržnostiam.

donald trump

Trump sa už vo veci dohody s Iránom rozhodol, ale nechce povedať ako

20.09.2017 20:33

Trump už v stredu dohodu s Iránom označil za hanbu Spojených štátov a jednu z najhorších medzinárodných zmlúv, aké boli kedy uzatvorené.

Merkelová

Na nemecké voľby nikto neútočí, podľa ministra vnútra to možno ešte len príde

20.09.2017 19:41

Nevidíme, že by Putin zasahoval do nemeckej predvolebnej kampane, čuduje sa minister vnútra de Maiziére.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 77
Celková čítanosť: 84287x
Priemerná čítanosť článkov: 1095x

Autor blogu