Založ si blog

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 3.

 

Miesto: Šurany – Studnička v kaplnke Nepoškvrnenej Panny Márie

Okres: Nové Zámky

GPS: 48,092220° N,  18,194628° E

 

Údajne prišla silná búrka, pri ktorej sa vyvrátil veľký strom. V priehlbine po koreňoch začala vyvierať voda a vytvorila sa studničku. Raz sa istá dievčina pozrela do tejto studničky a uvidela podobu Panny Márie. Bohabojní obyvatelia na počesť Panny Márie studničku vykopali, upravili a postavili na tomto mieste malú kaplnku.

Zaujímavosťou je, že tu stáli kaplnky dve. Ako to už býva, Šurančania chceli mať vlastnú kaplnku a Kostolnosečania tiež. Aj ich poloha charakterizovala „dobré“ vzťahy medzi susedskými obcami – kaplnky stáli k sebe chrbtom. Neskôr bola však tá šurianska zbúraná aby sa ukončili večné spory o zázračnú vodu. Studnička je dnes pod oltárom a prístup k nej je zvonka. Dvierka sú však zamknuté.

Kaplnku nájdeme smerom na Úľany nad Žitavou. Pred prechodom cez železničnú trať je vidieť kaplnku po ľavej strane v skupine stromov.

 

V Šuranoch, časti Nitriansky Hrádok, pri rieke Nitra sa nachádza zemné hradisko Zámeček. Patrí medzi najväčšie archeologické náleziská v strednej Európe a je právom nazývané „Slovenskou Trójou“. Vzácnym nálezom je plastika sediacej ženy „Hrádockej Venuše – Magna Mater“. Nájdete tu 7 informačných tabúľ o živote v Zámečku a o Hrádockej Venuši.

 

Zdroj:

http://www.zitava.sk/folklor-povesti-a-povery/studnicka-v-suranoch

12

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 145000x
Priemerná čítanosť článkov: 1261x

Autor blogu