Založ si blog

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 3.

 

Miesto: Šurany – Studnička v kaplnke Nepoškvrnenej Panny Márie

Okres: Nové Zámky

GPS: 48,092220° N,  18,194628° E

 

Údajne prišla silná búrka, pri ktorej sa vyvrátil veľký strom. V priehlbine po koreňoch začala vyvierať voda a vytvorila sa studničku. Raz sa istá dievčina pozrela do tejto studničky a uvidela podobu Panny Márie. Bohabojní obyvatelia na počesť Panny Márie studničku vykopali, upravili a postavili na tomto mieste malú kaplnku.

Zaujímavosťou je, že tu stáli kaplnky dve. Ako to už býva, Šurančania chceli mať vlastnú kaplnku a Kostolnosečania tiež. Aj ich poloha charakterizovala „dobré“ vzťahy medzi susedskými obcami – kaplnky stáli k sebe chrbtom. Neskôr bola však tá šurianska zbúraná aby sa ukončili večné spory o zázračnú vodu. Studnička je dnes pod oltárom a prístup k nej je zvonka. Dvierka sú však zamknuté.

Kaplnku nájdeme smerom na Úľany nad Žitavou. Pred prechodom cez železničnú trať je vidieť kaplnku po ľavej strane v skupine stromov.

 

V Šuranoch, časti Nitriansky Hrádok, pri rieke Nitra sa nachádza zemné hradisko Zámeček. Patrí medzi najväčšie archeologické náleziská v strednej Európe a je právom nazývané „Slovenskou Trójou“. Vzácnym nálezom je plastika sediacej ženy „Hrádockej Venuše – Magna Mater“. Nájdete tu 7 informačných tabúľ o živote v Zámečku a o Hrádockej Venuši.

 

Zdroj:

http://www.zitava.sk/folklor-povesti-a-povery/studnicka-v-suranoch

12

Záhady na Slovensku – M. R. Štefánik

28.02.2017

Smrť M.R.Štefánika: Do trojmotorového dvojplošníka Caproni 450 nastúpil Štefánik na letisku Campoformido pri severotalianskom Udine v nedeľu 4. mája 1919 o 8. hodine. Po troch hodinách viac »

Záhady na Slovensku – Pixida

27.02.2017

Pixida: Pôvod pyxidy, vzácnej škatuľky zo slonovinovej kosti, nájdenej v Čiernych Kľačanoch, je dodnes nevysvetlený. Slonovina a výrobky z nej boli v staroveku viac hodnotené ako zlato. viac »

Záhady na Slovensku – Robinson

25.02.2017

Bratislavský Robinson: Karl Jetting, nazývaný aj bratislavský Robinson, je atrakciou, ktorou sa metropola Slovenska pýši už roky. Zachované písomnosti však jeho existenciu jednoznačne nedokazujú. viac »

Vladimír Mečiar

OKS podala ďalšie trestné oznámenie na expremiéra Mečiara

26.07.2017 18:05

Občianska konzervatívna strana (OKS) podala ďalšie trestné oznámenie na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michala Kováča.

Germany Heavy Rain

Európu trápia búrky a záplavy

26.07.2017 17:50

Takmer tridsať ľudí hospitalizovali na východe Rumunska pre zranenia spôsobené silnými búrkami s krúpami. V Nemecku pre búrky a záplavy spevňujú hrádze.

Graf, ekonomika

Banky mierne zmenili odhad rastu Slovenska

26.07.2017 17:49

Analytici komerčných bánk mierne upravili svoj výhľad vývoja slovenského hospodárstva. Na tento rok aktuálne predpokladajú rast 3,2 %.

policia, odchodo do madarska,

Polícia v Jarovciach zadržala 11 migrantov aj prevádzača

26.07.2017 17:07

Polícia v bratislavských Jarovciach zastavila dodávku s rakúskym evidenčným číslom, v ktorej odhalila 11 migrantov. Podozrivý z prevádzačstva je 38-ročný Slovák.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 74860x
Priemerná čítanosť článkov: 1054x

Autor blogu